https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/medvedice-odchycena-v-italii-kvuli-zabiti-bezce-je-podle-aktivistu-nevinna
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Medvědice odchycená v Itálii kvůli zabití běžce je podle aktivistů nevinná

10.5.2023 10:22 (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Italští ochránci zvířat vyzývají úřady, aby nechaly okamžitě vypustit zpět do přírody medvědici, které hrozí smrt kvůli podezření, že v severní části země zabila kondičního běžce. Testy podle nich ale prokázaly, že pachatelem byl medvěd, nikoli medvědice, napsal zpravodajský server The Guardian.
 

Sedmnáctiletá medvědice, která je pokládána za "problematickou", protože už v minulosti napadla člověka, byla odchycena krátce po smrti 26letého Andrey Papiho a zavřena do klece, než soud rozhodne o jejím dalším osudu. Papiho podle forenzní analýzy zabil medvěd, když se šel 5. dubna proběhnout na horskou cestu nedaleko své vesnice Caldes v Tridentsku.

Zatímco vedení provincie Tridentsko žádá, aby byla medvědice utracena, ochránci přírody bojují za její vrácení do přírody. Soud má rozhodnout 11. května. Ochránci přírody předložili dvě forenzní zprávy, podle kterých testy DNA i stopy zubů na Papiho těle odpovídají tomu, že útočníkem byl medvěd, a ne medvědice.

Odchycená medvědice je potomkem dvou medvědů, kteří byli počátkem 21. století převezeni do Tridentska ze Slovinska v rámci projektu Life Ursus, jehož cílem bylo rozšířit klesající populaci medvědů hnědých v této oblasti severní Itálie.

V Tridentsku nyní žije asi stovka medvědů a jejich setkání s lidmi jsou častější. V březnu ve stejné oblasti napadl medvěd muže, který útok přežil.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (4)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Viktor Šedivý

10.5.2023 23:41
Co je to za blbost - "nevinná"?
Představuje potenciální riziko? Utratit. Na medvědy se principy trestního práva nevztahují.
Odpovědět
MP

Martin P

11.5.2023 00:14 Reaguje na Viktor Šedivý
Co třeba zakázat lidem šmajdat po horách kromě místních a nechat medvědy medvědama.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

11.5.2023 17:34 Reaguje na Martin P
To, že vám stačí rozumovat od PC neznamená, že to stačí taky
ostatním. Chápu pohnutky ochranářů VYHNAT lidi z přírody a tu si uzurpovat pro sebe za cenu lidských obětí " plachých" šelem. Společnost brzo procitne a nastane regulace šelem na
úroveň, kdy budou opět vzácné a plaché!
Odpovědět
sv

sv

12.5.2023 19:25
Hodili to na ni. Určitě má alibi.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist