Medvědům grizzly se v národních parcích Yellowston a Glacier na západě USA daří
Grizzlyové jsou s výjimkou Aljašky v USA chráněni jako ohrožený druh a je zakázáno je střílet. FWS vydal zprávu o jejich stavu po deseti letech a zjistil, že za toto období se zvýšil stav ve dvou lokalitách. Jednou z nich je oblast Yellowstonského parku zasahující do států Wyoming, Montana a Idaho, kde žije 700 grizzlyů. V národním parku Glacier v Montaně je jich tisíc.
V jiných částech Skalistých hor je malé množstvím medvědů a vědci se domnívají, že bude lepší zaměřit se na zvýšení stavů v těchto oblastech, než se snažit o přesun do zcela jiných částí USA.
Grizzlyové nyní žijí ve srovnání s minulostí jenom na šesti procentech území. Od roku 1975 své teritorium ale rozšířili o dvě procenta.
Někteří ochránci přírody prosazují jejich vysazení například do kalifornské Sierra Nevady nebo coloradských rozlehlých hor San Juan.
Obsáhlá zpráva FWS uvádí, že v pohoří Sierra Nevada ani v San Juanu se grizzlyové sami neudrží a lidé je tam budou muset opakovaně nasazovat. Ve všech zkoumaných lokalitách, k nimž patří i hory v Utahu nebo Novém Mexiku, medvědi narazí na tytéž problémy: není tam dostatek chráněných veřejných pozemků, žije tam příliš mnoho lidí a byla by malá šance na udržení kontaktu s jinými medvědy, aby se udržela zdravá populace.
Západ severoamerického kontinentu byl kdysi domovem desítek tisíc grizzlyů. Do počátku 20. století však byli vlivem lovu zdecimováni. V Kalifornii spatřili naposledy grizzlyho ve 20. letech minulého století, v Coloradu lovec posledního známého grizzlyho zabil v roce 1979.
Od roku 1975 jsou v USA tito medvědi chráněni, což umožnilo pomalou obnovu stavů v některých oblastech. Odhaduje se, že společně ve Wyomingu, Montaně, Idahu a státu Washington žije 1900 kusů.
Za vlády bývalého prezidenta Donalda Trumpa byla v Yellowstonském národním parku ochrana grizzlyů přerušena, ale soud ji později obnovil, když se státy Idaho a Wyoming připravovaly zahájit lovy těchto medvědů.
reklama