https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/medvedum-grizzly-se-v-narodnich-parcich-yellowston-a-glacier-na-zapade-usa-dari
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Medvědům grizzly se v národních parcích Yellowston a Glacier na západě USA daří

4.4.2021 02:51 | WASHINGTON (ČTK)
Grizzlyové nyní žijí ve srovnání s minulostí jenom na šesti procentech území. Od roku 1975 své teritorium ale rozšířili o dvě procenta.
Grizzlyové nyní žijí ve srovnání s minulostí jenom na šesti procentech území. Od roku 1975 své teritorium ale rozšířili o dvě procenta.
Medvědi grizzly rozšiřují své území ve Skalistých horách, ale stále je třeba je chránit. Vědci z amerického úřadu na ochranu přírody Fish and Wildlife Service (FWS) dospěli k závěru, že žádná další část USA není vhodná pro vysazení těchto medvědů na jiná stanoviště. Informovala o tom agentura AP.
 

Grizzlyové jsou s výjimkou Aljašky v USA chráněni jako ohrožený druh a je zakázáno je střílet. FWS vydal zprávu o jejich stavu po deseti letech a zjistil, že za toto období se zvýšil stav ve dvou lokalitách. Jednou z nich je oblast Yellowstonského parku zasahující do států Wyoming, Montana a Idaho, kde žije 700 grizzlyů. V národním parku Glacier v Montaně je jich tisíc.

V jiných částech Skalistých hor je malé množstvím medvědů a vědci se domnívají, že bude lepší zaměřit se na zvýšení stavů v těchto oblastech, než se snažit o přesun do zcela jiných částí USA.

Grizzlyové nyní žijí ve srovnání s minulostí jenom na šesti procentech území. Od roku 1975 své teritorium ale rozšířili o dvě procenta.

Někteří ochránci přírody prosazují jejich vysazení například do kalifornské Sierra Nevady nebo coloradských rozlehlých hor San Juan.

Obsáhlá zpráva FWS uvádí, že v pohoří Sierra Nevada ani v San Juanu se grizzlyové sami neudrží a lidé je tam budou muset opakovaně nasazovat. Ve všech zkoumaných lokalitách, k nimž patří i hory v Utahu nebo Novém Mexiku, medvědi narazí na tytéž problémy: není tam dostatek chráněných veřejných pozemků, žije tam příliš mnoho lidí a byla by malá šance na udržení kontaktu s jinými medvědy, aby se udržela zdravá populace.

Západ severoamerického kontinentu byl kdysi domovem desítek tisíc grizzlyů. Do počátku 20. století však byli vlivem lovu zdecimováni. V Kalifornii spatřili naposledy grizzlyho ve 20. letech minulého století, v Coloradu lovec posledního známého grizzlyho zabil v roce 1979.

Od roku 1975 jsou v USA tito medvědi chráněni, což umožnilo pomalou obnovu stavů v některých oblastech. Odhaduje se, že společně ve Wyomingu, Montaně, Idahu a státu Washington žije 1900 kusů.

Za vlády bývalého prezidenta Donalda Trumpa byla v Yellowstonském národním parku ochrana grizzlyů přerušena, ale soud ji později obnovil, když se státy Idaho a Wyoming připravovaly zahájit lovy těchto medvědů.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist