https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/mereni-ledovcu-v-rakousku-za-uplynuly-rok-ukazalo-rekordni-tani
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Měření ledovců v Rakousku za uplynulý rok ukázalo rekordní tání

31.3.2023 20:04 (ČTK)
Weißsee Spitze 3518m a Weißkugel-Palla Bianca 3739 z Glockturmu 3356m.
Weißsee Spitze 3518m a Weißkugel-Palla Bianca 3739 z Glockturmu 3356m.
Foto | Fdbef / Wikimedia Commons
V rakouských Alpách vědci v uplynulém roce pozorovali nejrychlejší úbytek ledovců v dějinách měření. Rakouský alpský spolek (ÖAV) dnes oznámil, že ledovce loni v zemi ztratily v průměru asi 29 metrů délky, což je nejvíce od konce 19. století. V roce 2021 ledové masy ustoupily o 11 metrů, uvedla agentura DPA.
 

K výraznému úbytku ledovců vedl podle ÖAV nedostatek čerstvého sněhu, dlouhé a velmi teplé období tání a rovněž usazování prachu ze Sahary. Největší rakouský ledovec Pasterze ve spolkové zemi Korutany loni v dolní části přišel o 14,7 milionu krychlových metrů ledu. Kvůli změnám klimatu budou podle expertů rakouské Alpy nejpozději do roku 2075 bez ledu.

Místopředsedkyně ÖAV Ingrid Hayeková poukázala na to, že celosvětové tání ledovců přispívá nejen k vzestupu mořské hladiny, záplavám a bahenním lavinám. "Chybějící přirozené zásobníky vody v horách vedou v dalším důsledku k regionálnímu suchu," upozornila Hayeková.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist