https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/mesta-a-obce-dostanou-dotace-na-automobily-na-alternativni-pohony
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Města a obce dostanou dotace na automobily na alternativní pohony

18.12.2018 00:10 (ČTK)
Města a obce budou moci výhodně pořídit automobily na alternativní pohony. / Ilustrační foto
Města a obce budou moci výhodně pořídit automobily na alternativní pohony. / Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Města a obce budou moci výhodně pořídit automobily na alternativní pohony. Ministerstvo životního prostředí připravilo 100 milionů korun na vozidla s nízkými či nulovými emisemi. Úřad také nově dotacemi podpoří i dobíjecí stanice a rozšíří okruh příjemců. Ministerstvo, které peníze na taková vozidla vydá potřetí, to uvedlo ve včerejší tiskové zprávě.
 

"Výsledky dvou předešlých výzev jasně ukazují, že zájem obcí o vozy na alternativní pohon roste. Díky dosud schváleným dotacím ve výši 113 milionů korun přibude na našich silnicích 563 nových ekologických vozidel a téměř tři čtvrtiny z nich jsou elektromobily. Starostové si evidentně uvědomují, že i přes vyšší vstupní náklady jsou pro ně ekologická vozidla přínosem a dlouhodobě i úsporou," uvedl ministr Richard Brabec (ANO). Nová dotační výzva by podle něj mohla přidat další tři stovky ekologicky šetrných vozidel.

Vedle elektromobilů a plug-in hybridů, u nichž jsou podle Brabce emise do ovzduší nejnižší a na které půjde až 90 procent vyčleněné částky, přispěje resort také na plně hybridní pohon s elektromotorem a CNG s alespoň jednou pohonnou jednotkou na zemní plyn.

Okruh žadatelů se nově rozšíří na státní příspěvkové organizace a veřejné výzkumné organizace. "Úplnou novinkou je dotace na nástěnné dobíjecí stanice, takzvané smart wallboxy. Na ně obdrží zájemci současně s dotací na elektromobil nebo plug-in hybrid až 20 tisíc korun," doplnil Brabec.

Dotace pokryjí obcím, městům a dalším zájemcům nákup vozidla a dobíjecí stanice, ale i úhradu operativního leasingu. Výše příspěvku je fixní a rozčleněna podle typu pohonu a kategorie vozidla na částky od 20.000 do jednoho milionu korun.

Například u nejčastěji pořizovaných malých nákladních aut do 3,5 tuny na elektropohon je to 500.000 korun, u osobních elektromobilů 250.000 korun.

Státní fond životního prostředí ČR přijímá žádosti od 2. ledna do 30. září 2019 nebo do vyčerpání alokace. Zájemci musí vozidla pořídit nejpozději do konce roku 2020.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jan Šimůnek

18.12.2018 09:32
Čili opět někdo vyluxuje naše peněženky a jejich obsah nechá rozfrcat na nesmysly. Ještěže tu byl nedávno článek o tom, jak z dotací nakoupené hybridy nebyly během několika let provozu ani jednou nabity.
Odpovědět
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist