Města i dobrovolníci začínají zabezpečovat zastávky kvůli ptákům
ČSO v dvouletém projektu Sídla bezpečná pro ptáky upozorňovala na nebezpečí pro opeřence, mimo jiné v kampani Bezpečné zastávky. Návrh, který zvítězil v Praze, bude pro ptáky podle ornitologů příhodný díky tečkám, které souvisle pokrývají skleněné plochy.
Testovací prototyp zastávky bude v ulicích od října 2019, zhruba 770 přístřešků se začne vyměňovat v roce 2021. Tehdy francouzské firmě JCDecaux, jež vlastní a provozuje současné přístřešky, skončí smlouva. Její další prodloužení předchozí rada hlavního města zamítla. Systémová zabezpečení ze strany obcí a měst ČSO eviduje také například v Plzni, Třeboni či Mladé Boleslavi, v současnosti stojí zastávek bezpečných pro ptáky více než 120.
Situaci začínají podle ornitologů řešit také dobrovolníci ve svých bydlištích. "Zpočátku se nám hlásili jednotlivci, postupně se zapojilo více než 20 škol a dětských kolektivů," uvedla ČSO. Přisuzuje to mimo jiné kampani Jedna silueta nefunguje, v níž se snažila veřejnosti vysvětlit, že silueta dravce na skle není dostatečným zabezpečením proti nárazu ptáků.
Podle průzkumu společnosti také lidé sklo stále více vnímají jako zásadní hrozbu pro opeřence. V prvním kole dotazníkového šetření, které provedla před dvěma lety, nejvíce respondentů jako největší potíž zvolilo úbytek zeleně, v letošním druhém kole se na prvním místě umístila právě skla. Prvního šetření se zúčastnilo 1630 lidí, druhého 1212.
reklama
Další informace |
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (3)
Na nové zastávky doporučuji plech, dřevo, plast atd. nebo sklo matné. A tam, kde už ty hrůzy stojí, stačí přelepit nálepkou pletiva s co nejmenšími oky a s jejich výrazným členěním, aby to ptáci už zdálky považovali za nepřekonatelnou překážku. A netýká se to leda zastávek, ale všech těch sklomonster. Jenže toto jsem vám radil už dávno i na jiných diskusích, ale jak je vidět, jste naprosto nepoučitelní a jediné, čemu rozumíte, je čerpání a probendění různých nesmyslných dotací. Vaše výmysly k ochraně ptáků stojí ale většinou leda za starou Belu.
Jan Šimůnek
10.12.2018 09:41Lukas B.
10.12.2018 10:23 Reaguje na Jan Šimůnekkamarádi mají krásný víkendhaus (oba jsou architekti), do země zakopaný, železobetonový s prosklenou fasádou, přes moji skepsi po dobu výstavby je to úžasný dům s úžasným klimatem a minimálními náklady na energie (díky ohromné tepelné kapacitě spojené se skleníkovým efektem na jih otočené fasády, topí se dva měsíce v roce, klimatizace není potřeba). má to jediný háček, sbírání ptačích mrtvolek...