https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/mesto-lanskroun-zboura-ornitologickou-pozorovatelnu-je-ve-spatnem-stavu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Město Lanškroun zbourá ornitologickou pozorovatelnu, je ve špatném stavu

9.11.2023 10:19 | LANŠKROUN (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Město Lanškroun na Orlickoústecku po 11 letech odstraní ornitologickou pozorovatelnu u Dlouhého rybníka. Důvodem je její špatný stav. Oprava dřevěné stavby by stála statisíce korun, což je pro město nákladné, uvedla radnice.
 

Dřevěná základna pozorovatelny stojí po většinu roku ve vodě, proto je z větší části uhnilá a staticky narušená. V létě město zakázalo vstup na pozorovatelnu, protože její užívání přestalo být bezpečné. Původně měla být pouze dočasně uzavřena, než město objekt opraví.

"Záměrem vedení města bylo vyměnit shnilé části a provést betonové patky tak, aby dřevo nebylo ve styku s vodou. K vyčíslení nákladů na opravu bylo osloveno několik firem, které však nezávisle na sobě potvrdily, že popsané práce jsou technicky velmi náročné. Vyčíslené náklady na práci a materiál pak převýšily cenu nové investice ve vhodnější lokalitě. Oprava se z tohoto důvodu jeví jako ekonomicky nevýhodná," řekla vedoucí odboru investic a majetku Marie Heinrichová.

Stavbu město zbourá v nejbližší době. Zároveň uvažuje o stavbě nové pozorovatelny na jiném místě, dodala úřednice.

Vyhlídku postavila koncem roku 2012 společnost Technické služby Lanškroun podle plánu zahradního architekta Ladislava Pecháčka z Dolní Dobrouče. Oblast Lanškrounských rybníků je významným hnízdištěm vodního ptactva a důležitou zastávkou tažných ptáků, proto zde byl v roce 1990 zřízen přírodní park. Ornitologická pozorovatelna tak kromě rozhledu na okolní krajinu nabízela zejména možnost pozorovat ptactvo.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Pe

Petr

9.11.2023 11:10
Vodní ptactvo se připojuje s gratulací a vzkazuje: Děkujeme a už nám sem nelezte a neotravujte nás.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist