https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/mesto-zlin-necha-na-tluste-hore-vysadit-25.000-sazenic-predevsim-dubu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Město Zlín nechá na Tlusté hoře vysadit 25 000 sazenic, především dubu

6.4.2021 15:00 | ZLÍN (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Město Zlín bude letos pokračovat v zalesňování areálu městských lesů na Tlusté hoře, který byl postižen kůrovcovou kalamitou. Při jarním zalesňování nechá město dodavatelským způsobem vysadit 25 000 sazenic, především dubu, sdělil mluvčí zlínské radnice Tomáš Melzer.
 

"V loňském roce bylo použito k zalesnění přes 27 000 kusů nových stromků, převážně buků a dubů. Mimo to se daří obnovovat les přirozeně bez umělé výsadby," uvedl náměstek primátora Bedřich Landsfeld (STAN). Odbor městské zeleně eviduje do pěti hektarů ploch s přirozenou obnovou lesa, v této praxi chce pokračovat.

"Přirozeně se velmi dobře zmlazuje buk, javor, částečně i dub a v malém měřítku i jasan, a je tedy naděje že v budoucnosti budou tyto lesy stabilnější a zdravější. Pro posílení biodiverzity jsou ponechány na některých pasekách i hromady klestu, které již nejsou z hlediska kůrovce nebezpečné, ale mohou být úkrytem pro užitečný hmyz," uvedl mluvčí.

Lesy města Zlína vytěžily předloni a loni v areálu Tlustá hora kvůli kůrovcové kalamitě tisíce metrů krychlových dřeva. V roce 2019 tam musel podnik kvůli kůrovci vykácet 6500 metrů krychlových dřeva, což byl téměř dvojnásobek ročního limitu těžby stanoveného před kalamitou.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (6)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

kk

karel krasensky

6.4.2021 20:19
Neuvěřitelná zpupnost a arogance Zlína.Složení dřevin nekonzultovali s hnutím Duha a především jejím expertem na lesy veterinařem Blahou
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

7.4.2021 06:46 Reaguje na karel krasensky

Příspěvek byl kvůli porušení pravidel diskuze smazán.

Odpovědět
RJ

Robert Jirman

7.4.2021 10:48 Reaguje na karel krasensky
v článku jsem na hnutí Duha nenarazil, proč ho zmiňujete ?
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

12.4.2021 09:40 Reaguje na karel krasensky
to chce klid
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

7.4.2021 06:45
5ha lesa s přirozenou obnovou? To je k smíchu...

Přirozená obnova má být na většině ploch (ideálně všude)... sázením stromků do řádku les nevznikne.... to vznikne zase jen plantáž... i když díky zvoleným dřevinám třeba stabilnější, ale i tak plantáž...
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

12.4.2021 09:42 Reaguje na Lukáš Kašpárek
větší smysl dává stromy, které mají posílit biodiverzitu a stabilitu lesa provádět injektážní výsadbou do existujícího
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist