https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/mestske-lesy-v-pardubicich-tretim-rokem-trapi-sucho-a-kurovec
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Městské lesy v Pardubicích třetím rokem trápí sucho a kůrovec

1.3.2021 14:54 | PARDUBICE (ČTK)
Loni lesníci vytěžili téměř 2500 metrů krychlových převážně borového a smrkového dřeva, které bylo suché nebo napadané kůrovcem.
Loni lesníci vytěžili téměř 2500 metrů krychlových převážně borového a smrkového dřeva, které bylo suché nebo napadané kůrovcem.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Pardubické městské lesy třetím rokem výrazněji ovlivňuje kůrovec a sucho. Těžit lze jen napadené a suché stromy, které se správcům nedaří prodat všechny. Na trhu je dřeva přebytek, uvedl magistrát.
 

Loni lesníci vytěžili téměř 2500 metrů krychlových převážně borového a smrkového dřeva, které bylo suché nebo napadané kůrovcem. Prodali ho přes 80 procent. Na holiny z předloňského roku vysázeli přes 12 000 sazenic, většinou javory a duby. Bylo mezi nimi ale také 390 třešní.

"Nechceme, aby se opakovala situace z předchozích let, kdy z našich lesů zmizely stovky stromů kvůli invazi kůrovce, který během krátké doby zdecimoval většinu smrkových porostů," uvedl náměstek primátora Jan Nadrchal (ANO).

Podle Nadrchala se smrky vyskytují v lesích málo, je jich méně než deset procent. Nejvíc smrků je teď ve Spojilském a Studáneckém lese a u Staročenska. Pokud lesní správci vysazují nové jehličnany, vybírají nejčastěji jedle nebo douglasky. Letos jich na holiny plánují vysázet téměř tisícovku.

I letos budou těžaři pokračovat v nahodilé těžbě, což znamená, že budou odstraňovat souše nebo vyvrácené stromy. Pokud to kondice městských lesů dovolí, začnou těžit i zdravé dřevo v Opočínku.

Pardubice mají 463 hektarů lesů. Městské lesy jsou rekreační, tomu odpovídá i jejich úprava. Po rekonstrukci lesoparku Dukla radnice dál buduje systém mlatových cest ve Studáneckém lese, čistí okolí frekventovaných lesních cest od podrostů a náletů.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

LK

Lukáš Kašpárek

2.3.2021 06:37
Škoda vůbec komentovat.... pořád dokola stejné chyby....
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist