https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/mestske-travniky-jsou-idealni-pro-podporu-hmyzu.v-ceskych-budejovicich-proto-kvetou
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Městské trávníky jsou ideální pro podporu hmyzu. V Českých Budějovicích proto kvetou

27.5.2020 12:35 | ČESKÉ BUDĚJOVICE (Ekolist.cz)
Kvetoucí trávníky jsou útočištěm pro hmyz.
Kvetoucí trávníky jsou útočištěm pro hmyz.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | Calla

Městské trávníky v Českých Budějovicích i letos krásně kvetou. K novému trendu extenzivnější péče se kromě magistrátu přidávají i firmy a soukromí majitelé pozemků.

V Českých Budějovicích vznikla předloni neformální skupina občanů, která si vytkla za cíl vyhledávat vhodné plochy a jednat s magistrátem o úpravách jejich sečení. První extenzivnější kvetoucí trávníky vznikly v Českých Budějovicích vloni.

 

„Vyšší a kvetoucí trávníky plní ve městě mnoho důležitých funkcí. Za letního vedra a sucha brání nadměrnému vysoušení půdy, v létě zmírňují městské klima, zachycují prach nebo poskytují útočiště řadě živočišných druhů. Po loňských zkušenostech můžeme také říci, že spoustě lidí se ostrůvky kvetoucích trávníků i líbí,“ říká Lenka Štěrbová, která se v Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd ČR věnuje lučním ekosystémům a tématu ekosystémových služeb.

Vědci i ochránci přírody stále častěji upozorňují na ztrátu biologické rozmanitosti. Jedním z velkých témat se v poslední době stává také úbytek hmyzu, např. samotářských včel nebo motýlů. K jejich ochraně přitom může přispět úplně každý.

Květnaté trávníky v Českých Budějovicích.
Květnaté trávníky v Českých Budějovicích.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | Calla

„Právě městské nebo zahradní trávníky jsou pro podporu hmyzu ideální příležitostí. Loňské zkušenosti z budějovických trávníků potvrzují, že včely, čmeláci, motýli nebo saranče reagují na změny v péči o trávníky a velice rychle takové plochy osídlují. Vyšší a kvetoucí trávník jim poskytuje potravu nebo úkryt,“ vysvětluje Jiří Řehounek, který se ochranou hmyzu dlouhodobě zabývá ve sdružení Calla.

„Přestože podobné postupy v péči o městské trávníky realizuje stále více měst a obcí, je třeba poděkovat magistrátu za ochotu a vstřícnost v jednání. Rádi bychom také vyzdvihli mnohé soukromé majitele zahrad nebo firemních pozemků, kteří o ně pečují s ohledem na rostliny a živočichy,“ podotýká Jiří Řehounek. Příkladem může být Výstaviště České Budějovice, které letos rozsáhlé trávníky před vstupní bránou seče mozaikově, tak aby zde neustále něco kvetlo.


reklama

 

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (10)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

JD

Jiří Daneš

27.5.2020 14:13
Jo, v Budějicích, tam se mají i včely.Zato v Brně se sekají trávníky pro golf včetně pruhů mezi dlážděným chodníkem a asfaltovou vozovkou. Brňáci jsou zřejmě vášniví golfisté.
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

27.5.2020 15:11
Stejný trávník jako je na dolní fotce roste letos poprvé na rozlehlém sadě mých příbuzných, kteří mají svou rekreační chalupu blízko ČB. Kvůli hmyzu zatím sad nesečou, i když rostlinky o dost převyšují klasické trávníky sousedů. A já jsem zvědavá, jak to dopadne s kosením, protože dosud hojně užívaná obligátní sekačka asi nebude to pravé ořechové a s kosou po rodičích se nikdo z nás nenaučil pracovat. Kosa, brousek a srp odpočívají tiše v kůlně. Samotný trávník ale žije naplno - voní, bzučí, cvrká, poletují po něm motýli, včely a čmeláci, mušky, občas je vidět lezoucího broučka nebo koníka.
Odpovědět

Jiří Řehounek

27.5.2020 21:09 Reaguje na Majka Kletečková
Dobrý den,
to je skvělé. Jen je třeba dát pozor na to, že vůbec nesekat také není řešení. Trávníky sekáme podle účelu. Kolem domu, kde se často pohybujeme, třeba i nakrátko, jinde stačí dvě seče ročně. Neexistují přesné návody, ale kdo chce mít na zahradě včely a motýly, musí dbát na to, aby vždycky alespoň část plochy nebyla posekaná a kvetla.
Odpovědět
Kajetán Hostička

Kajetán Hostička

27.5.2020 16:01
Dobrý den, zajímalo by mě, jsou vysévané rostliny původní v české krajině? Nehrozí že budou použity nějaké výsevy z jiných zemí???
Odpovědět
Jakub Graňák

Jakub Graňák

27.5.2020 18:44 Reaguje na Kajetán Hostička
Domácích producentů lučních osiv je celá řada, jestli však bylo v tomto případě použito je otázka spíše na realizátora.
Odpovědět

Jiří Řehounek

27.5.2020 21:04 Reaguje na Jakub Graňák
Dobrý den,
žádné osivo použito nebylo, jak vysvětluji v reakci na pana Kajetána Hostičku. Všechny rostliny na fotografiích jsou místní a vyrostly samy. Pokud se rozhodneme květnaté trávníky nebo květnaté pásy vysévat, je samozřejmě původ osiva důležitý - mělo by obsahovat nejlépe geograficky původní a stanovištně vhodné druhy, ideálně také regionálního původu. Což je zatím v ČR trochu problém, ale situace se postupně zlepšuje.
Odpovědět

Jiří Řehounek

27.5.2020 20:42 Reaguje na Kajetán Hostička
Dobrý den,
není použito žádné osivo. Pro mozaikovou nebo extenzivní seč se snažíme v Českých Budějovicích vybírat místa, která pokvetou bez dosévání. Velká část městských trávníků má v sobě různé květoucí byliny, jen to není většinou vidět.
Další informace najdete třeba tady: https://www.facebook.com/chcememotyly/?__xts__[0]=68.ARBIUq-p0G19joQBrk8O4_GeZkfOpbm1cPnDw7kDYkcJzo3NfQrMEqtnqQBDae0yKnMK42jM4QoODS9PnghDg_jUPESYaimlxudADMgSWNpBNv0q2nIRMG6z1RN1Op_MX0TqAlUg0m2anjHQmS7ffK9huTkCscRyf4t9poSh_gGZ7jw8JnAKvEU2MYIKARNgmACqJrPBYLmUUzi6JbKdjf_62EWN_vVCxKBtqgrl7-Hba1wPP9mJEZvJGgAkXvH9_SpzKmPJloJZBgpxY43fZB00HD4qFaBMXpB1TL3CXVeBHkmGwZwZnizyfFqZu00fUFZzLRZIeavOj5Jxm3shEUQJtZMtozN1nEkrboZCLaTYO1C0GJ8wzu-WtYlAvlF_ilcv0XXhwwNKWXCjjanuVDCe00_sCEkdPfmG69U_IFEyHlonfqajZdpmk8nOazHiGQ1DfY9HGJ3Cxw
Odpovědět
Jakub Graňák

Jakub Graňák

27.5.2020 18:41
Hmyz potřebuje kvetoucí louky v krajině, město je past.
Odpovědět

Jiří Řehounek

27.5.2020 21:00 Reaguje na Jakub Graňák
Dobrý den,
dovoluji si souhlasit s tím, že hmyz potřebuje kvetoucí louky v krajině. A nesouhlasit s tím, že ve městě potřeba nejsou. Ideální stav jsou kvetoucí trávníky ve městě i ve volné krajině.
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

28.5.2020 10:10 Reaguje na Jiří Řehounek
Svatá pravda :)
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist