https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/meteorologove-v-brne-vyhlasili-smogovou-situaci-2
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Meteorologové v Brně vyhlásili smogovou situaci

13.2.2017 09:30 | BRNO (ČTK)
Situace ohledně ovzduší v Brně je nyní skoro na všech stanicích stejná, všechny měří vysoké koncentrace prachu. Je to důsledek dálkového transportu znečištění, které už o víkendu putovalo z Polska a Moravskoslezského kraje na Zlínsko a Olomoucko a postupně se přesouvá stále níž.
Situace ohledně ovzduší v Brně je nyní skoro na všech stanicích stejná, všechny měří vysoké koncentrace prachu. Je to důsledek dálkového transportu znečištění, které už o víkendu putovalo z Polska a Moravskoslezského kraje na Zlínsko a Olomoucko a postupně se přesouvá stále níž.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | BMJ / Shutterstock
Meteorologové vyhlásili pro Brno smogovou situaci. Platí od dnešního dopoledne do odvolání. Důvodem je vysoká koncentrace polétavého prachu v ovzduší. Smogová situace bývá vyhlašována, pokud alespoň na polovině stanic překročil výskyt škodlivin dvanáctihodinový průměr hodnotu 100 mikrogramů na metr krychlový a ve výhledu na 24 hodin není předpokládán jeho pokles.
 

"Situace ohledně ovzduší v Brně je nyní skoro na všech stanicích stejná, všechny měří vysoké koncentrace prachu. Je to důsledek dálkového transportu znečištění, které už o víkendu putovalo z Polska a Moravskoslezského kraje na Zlínsko a Olomoucko a postupně se přesouvá stále níž. Je tím zatížený i zbytek Jihomoravského kraje, ale uvidíme, zda se bude vyhlašovat i pro Jihomoravský kraj," řekl ČTK Robert Skeřil z brněnského pracoviště Českého hydrometeorologického ústavu.

Doplnil, že citliví lidé na prach by se zbytečně neměli přepínat, sportovat a podobně. Zbytečně ven by také neměli chodit senioři nebo děti z mateřských škol.

Podle webu Českého hydrometeorologického ústavu platí smogová situace i ve Zlínském a Olomouckém kraji a v Moravskoslezském kraji.

Smogovou situaci v Brně meteorologové naposledy vyhlásili 20. ledna, ještě ten den ji rozšířili na celý Jihomoravský kraj. Odvolali ji o dva dny později.

V Brně je v plánu, že v době smogové situace bude městská hromadná doprava zdarma, materiál se ale ještě připravuje. Opatření by mohlo platit ještě tento měsíc.

Při zhoršení rozptylových podmínek by lidé měli snížit fyzickou námahu venku a jen krátce větrat. Jelikož se na zvýšených hodnotách významně podílejí emise z automobilů, motoristé by měli zvážit nutnost každé jízdy. Děti, nemocní a starší lidé by měli omezit pobyt venku, ostatní sportování a pobyt v zakouřených prostorách. Vhodné je posilovat imunitu přísunem vitaminů.

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
lip kš
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk

Všechny komentáře (1)

Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

MM

Milan Milan

13.2.2017 13:07
Krásný komín. Je možno prosím sdělit přesné místo kde stojí a tak pěkně jako na autorově fotografii kouří?? Legrační mi připadá i sdělení, že smog se přesouvá ze severu na jih jako nějaké nerozplynutelné ptáčí hejno....To jsou pro úředníky MŽP jistě zcela nové a zajímavé informace
Odpovědět
reklamaBlíž přírodě

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist