https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/mezi-vranany-a-horinem-skoncila-obnova-vltavy-ma-prospet-rozmanitosti-prirody
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Mezi Vraňany a Hořínem skončila obnova Vltavy, má prospět rozmanitosti přírody

30.10.2022 00:42 | LUŽEC NAD VLTAVOU (ČTK)
Mezi Vraňany a Hořínem na Mělnicku skončila obnova toku Vltavy, má prospět rozmanitosti přírody. Přispějí k tomu různé tůňky, říční pláže, ramena či vysázená zeleň. Změna rázu toku stála 180 milionů korun, z toho 173 milionů korun pokryla evropská dotace. Úpravy pětikilometrového úseku jsou unikátní rozsahem, řekl při oficiálním ukončení prací ředitel státního podniku Povodí Vltavy Petr Kubala.
 

Podle Kubaly se běžně obnovy vodních toků dělají buď na menších tocích nebo na kratších úsecích, proto je revitalizace Vltavy na Mělnicku jedinečná a ukazuje, že úpravy blízké přírodě lze dělat i na velkých tocích. "Tento úsek vodního toku už si bude žít, svým způsobem, vlastním životem, takže veškeré vodní a na vodu vázané ekosystémy tady najdou své přirozené zázemí s tím, že někde bude docházet k usazování a někde k vymílání břehů a tak dál," popsal Kubala.

První záměry na obnovu úseku se podle Kubaly diskutovaly po povodních v roce 2013. V jiných lokalitách se Povodí Vltavy někdy potýká s komplikacemi kvůli vypořádání s majiteli pozemků, které mohou trvat třeba i devět let. "Na rozdíl od jiných revitalizacích tato byla relativně snadná," dodal Kubala k úseku mezi Vraňany a Hořínem. Pozemky zde totiž převážně patřily Povodí Vltavy a Lesům ČR.

Vltava byla v úseku zregulovaná pro plavbu v 19. století pro plavbu. Opevnění z tehdejší doby bylo nyní rozebráno a celkově se změnil profil břehů. Projekt spojuje též protipovodňovou ochranu a zadržování vody v krajině.

V budoucnu by u Mělníka mohla pokračovat další obnova břehů poblíž přírodní rezervace Úpor u soutoku Vltavy s Labem.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

LB

Lukas B.

31.10.2022 08:43
ta ilustrativní fotka není úplně šťastně zvolená;
1. na fotce není vltava po revitalizaci ani před revitalizací, ale Vraňansko Hořínský laterální kanál, konkrétně most z Vraňan na Kýpu (několik stavení Vraňan na "ostrově")
2. fotka je cca 6 let stará a je na ní původní most s integrovanými původními vraty kanálu (od roku 2006 nefunkčními, neboť byly nahrazeny novými vraty několik desítek metrů proti proudu)

to je jako u článku o kanálech v Benátkách (Venécii) připojit rytinu zámku v Benátkách nad Jizerou.
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist