https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/mezinarodni-agenturu-pro-energii-ceka-silny-rust-vyroby-elektriny-z-obnovitelnych-zdroju
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Mezinárodní agenturu pro energii čeká silný růst výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů

22.10.2019 00:12 | LONDÝN (ČTK)
Celosvětové kapacity pro výrobu elektřiny z obnovitelných zdrojů by se během příštích pěti let měly zvýšit zhruba o 50 procent, zejména díky růstu v oblasti fotovoltaiky. / Ilustrační foto
Celosvětové kapacity pro výrobu elektřiny z obnovitelných zdrojů by se během příštích pěti let měly zvýšit zhruba o 50 procent, zejména díky růstu v oblasti fotovoltaiky. / Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Celosvětové kapacity pro výrobu elektřiny z obnovitelných zdrojů by se během příštích pěti let měly zvýšit zhruba o 50 procent, zejména díky růstu v oblasti fotovoltaiky. Předpověděla to včera Mezinárodní agentura pro energii (IEA).
 

Celkový instalovaný výkon zařízení na výrobu elektřiny z obnovitelných zdrojů by se měl do roku 2024 zvýšit o 1,2 terawattu z loňských 2,5 terawattu. Fotovoltaika by se na předpokládaném růstu měla podílet téměř 60 procenty, z velké části díky instalacím solárních systémů na obytných domech, komerčních budovách a průmyslových zařízeních.

Podíl obnovitelných zdrojů na celkové výrobě elektřiny by se měl podle IEA do roku 2024 zvýšit na 30 procent ze současných 26 procent. Růst by měly podporovat klesající náklady na technologie a efektivnější energetická politika vlád.

"Obnovitelné zdroje jsou už teď druhým největší zdrojem elektřiny na světě," upozornil šéf IEA Fatih Birol. Dodal nicméně, že k dosažení dlouhodobých klimatických cílů je zapotřebí instalaci zařízení pro výrobu elektřiny z obnovitelných zdrojů urychlit.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (4)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

PV

Petr Vach

22.10.2019 09:45
Mám nápad : z Afriky k nám do EU-rópy utiká mmnoho mladejch ynženírů,tak nakopíme Ebonitové tyče a liščí ocasy a kluci mají co dělat.
Odpovědět
VK

Václav Kain

22.10.2019 10:22
Že jsou ve světě obnovitelné zdroje na druhém místě ve výrobě el.energie?Tak větší koninu jsem ještě neslyšel.
Odpovědět
RV

Richard Vacek

23.10.2019 18:38 Reaguje na Václav Kain
Pokud zdroje rozdělíte na obnovitelné a neobnovitelné, tak OZE jsou na skvělém druhém místě.
A současně i na špatném posledním místě.
Odpovědět
Jiri Kovalovsky

Jiri Kovalovsky

22.10.2019 23:14
Necht kazdy posoudi tmavezelenou zizalu na https://www.iea.org/weo/. Ad investice do renewables - https://data.bloomberglp.com/professional/sites/24/BNEF-Clean-Energy-Investment-Trends-2018.pdf - strana 4 a dale, doporucuji pohled od 2011 do ted.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist