https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/mezinarodni-detskou-cenu-miru-ziskali-bratri-z-indie-za-ekologickou-osvetu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Mezinárodní dětskou cenu míru získali bratři z Indie za ekologickou osvětu

14.11.2021 02:19 | HAAG (ČTK)
Ovzduší v Dillí je nejšpinavější na světě a přispívá k tomu i nesprávné zacházení s odpady.
Ovzduší v Dillí je nejšpinavější na světě a přispívá k tomu i nesprávné zacházení s odpady.
Licence | Volné dílo (public domain)
Zdroj | Pxhere
Prestižní Mezinárodní dětskou cenu míru letos získali bratři Vihán a Náv Agarválovi z Indie za projekt, který pomáhá s tříděním a recyklací odpadů v Dillí. Porota ocenila jejich "odvahu a angažovanost v boji se znečištěním ovzduší". Bratři, kterým je 14 a 17 let, cenu osobně převzali v nizozemském Haagu, informovaly zahraniční agentury.
 

V roce 2018 letošní nositelé dětské ceny míru začali s tříděním odpadů a materiálů vhodných k recyklaci u sebe doma. Později pomocí skupiny na komunikační síti WhatsApp do projektu One Step Greener zapojili i další domácnosti z okolí. Dnes je součástí jejich projektu 1500 domácností a několik kanceláří a škol, píše agentura AFP. Jejich informační materiál o souvislosti mezi znečištěním ovzduší a odpadky dnes využívá více než 100 škol v metropoli Dillí, uvedla agentura DPA.

Ocenění mladým laureátům předal jejich krajan Kailáš Satjárthí, nositel Nobelovy ceny míru z roku 2014. Cena je spojená s grantem 100 000 eur (2,5 milionu korun), finance mohou bratři využít na další rozvoj oceněného projektu.

Mezinárodní dětskou cenu míru uděluje každoročně od roku 2005 nizozemská organizace KidsRights. Cena je určena dětem, které "svými odvážnými a mimořádnými činy změnily přístup k řešení problémů, které mají děti po celém světě", píše organizace na svých stránkách.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist