https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/mfd-na-jizni-morave-jsou-komari-nakazeni-zapadonilskou-horeckou
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Na jižní Moravě jsou komáři nakažení západonilskou horečkou

19.6.2018 00:56 (ČTK)
Do České republiky západonilskou horečku pravděpodobně zavlekli migrující ptáci, kteří sem přilétají ze saharské Afriky. Od nich se nakazili i komáři. Komáry nakažené tímto virem našli vědci na jižní Moravě. / Ilustrační foto
Do České republiky západonilskou horečku pravděpodobně zavlekli migrující ptáci, kteří sem přilétají ze saharské Afriky. Od nich se nakazili i komáři. Komáry nakažené tímto virem našli vědci na jižní Moravě. / Ilustrační foto
Epidemiologové objevili na jižní Moravě komáry nakažené smrtelně nebezpečným virem západonilské horečky. Uvedla to dnešní Mladá fronta Dnes (MfD). V Česku zatím není znám případ, kdy by se nemoc přenesla z komára na člověka, riziko ale podle odborníků existuje. Proti západonilské horečce zatím neexistuje očkování ani následná léčba. Onemocnění způsobuje těžké následky a pro infikovaného člověka může skončit i smrtí.
 

Do České republiky západonilskou horečku pravděpodobně zavlekli migrující ptáci, kteří sem přilétají ze saharské Afriky. Od nich se nakazili i komáři.

Komáry nakažené tímto virem našli vědci na jižní Moravě. "Není ale vyloučeno, že se vyskytují i jinde v republice," řekl deníku epidemiolog Oldřich Šebesta z Krajské hygienické stanice v Brně. Virus izolovali specialisté u komára rodu Culex modestus, který se vyskytuje především u rybníků. Komáři se však mohou podle MfD adaptovat i do městských podmínek.

"Zatím v Česku nevíme o případu, že by se západonilská horečka přenesla z komára na člověka. Riziko ale existuje a každý by si měl pořídit kvalitní repelent," uvedl Šebesta.

Inkubační doba nebezpečného viru je tři až 14 dní. Projevuje podobně jako běžná viróza - bolestmi svalů, kloubů, hlavy, zimnicí a horečkami. U mnoha lidí ale nemoc proběhne bez vážnějších symptomů.

Nákazu západonilskou horečkou u komárů zjistili jihomoravští epidemiologové během pravidelných kontrol. "Nedá se přesně říci, kolik jich může být. Z celkového množství komárů možná několik procent," odhadl Šebesta.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

MM

Milan Milan

19.6.2018 20:59
Ale, ale svádět zavlečení nákazy na migrující ptactvo mi připadá dost nedůstojný útok na naši inteligenci a zdravý rozum... Ptáci migrují tisíce let a nic. A najednou div se světe, ptáci a zrovínka na jižní Moravu??, a co zavlečení exotických nemocí k nám přes ty miliony afrických migrantů na pochodu do evropy???? Jo to je asi tabu.
Odpovědět
lu

19.6.2018 21:43
ne, že bych nějak podceňoval ekonomická, kulturní a epidemiologická rizika migrace (lidské). ale tak nějak nemám tu pýchu, že člověk je středobodem vesmíru. a tak nějak (laicky) soudím, že ono šťastné divoké a svobodné zvíře je promořeno parazity natolik, že z hlediska šíření některých nemocí, tedy těch krví a komáry, klíšťaty a podobnou havětí přenosných, je ona šťastná svobodná srnka a šťastný svobodný ptáček nebeský mnohem podstatnější, než nějaký ten zcestovalý migrant. ten bude určitě zajímavý z hlediska chřipky nebo tubery, ale z hlediska malárie a západonilské horečky zas tak moc ne.
Odpovědět
reklama


Setkání s přírodou

 


Pražská EVVOluce
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist