https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/miliony-vcel-zahynuly-kvuli-horku-behem-prepravy-letadlem-na-aljasku
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Miliony včel zahynuly kvůli horku během přepravy letadlem na Aljašku

1.5.2022 00:37 | ATLANTA (ČTK)
Na Aljašce jsou místní zemědělci závisí na kočovných včelařích, kteří přivezou své roje k polím nebo sadům a nechají je opylovat.
Na Aljašce jsou místní zemědělci závisí na kočovných včelařích, kteří přivezou své roje k polím nebo sadům a nechají je opylovat.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Pět milionů včel cestovalo letadlem na Aljašku, kde je chtěli místní farmáři použít k opylování jablečných sadů. Pravidelně používaný let přes Seattle byl ale přetížený, a tak aerolinie zásilku včel poslaly přes Atlantu. Kvůli zpoždění ale užitečný hmyz strávil několik hodin v bednách přímo na přistávací dráze a většina včel uhynula, píše The New York Times.
 

Když Sarah McElreaová dorazila na letiště v Anchorage, aby si vyzvedla 200 beden plných včel, které si nechala poslat ze Sacramenta, čekalo ji nemilé překvapení. Zásilka o celkové váze asi 350 kilogramů na ni nečekala na letišti v Anchorage na Aljašce, ale byla v Atlantě v americkém státě Georgia, prakticky na opačném konci USA. Tamní kolegové včelaři se rychle vypravili na letiště, aby se pokusili obsah zásilky zachránit, ovšem neúspěšně.

Převoz včel je poměrně náročná operace. Včely musí být po cestě krmeny, obvykle cukrovou vodou, a musí být celou dobu v chladu. Na Aljašku se musí dovážet, protože to není jejich přirozené prostředí. Ovocné stromy a další rostliny zde dříve opylovaly jiné druhy hmyzu, ale pesticidy je téměř vyhubily. Místní zemědělci tak teď závisí na kočovných včelařích, kteří přivezou své roje k polím nebo sadům a nechají je opylovat.

McElreaová mluví o "plýtvání a naprosté tragédii". "Lidé si neuvědomují, jak moc jsme jako druh závislí na opylování včelami."

Aerolinky Delta Airlines se včelařce omluvily za "nešťastnou situaci". Podle mluvčí společnosti společnost zajistila, aby se podobné události už v budoucnu nestávaly. McElreaové však omluva nestačí, žádá také odškodné za zásilku v ceně 48.000 dolarů (1,12 milionu korun).

Stromy na Aljašce je navzdory nešťastné smrti těchto včel nutné opylovat. a tak se McElreaová chce vydat pro další zásilku dodávkou. Cesta ze Sacramenta do Seattlu jí autem zabere asi 13 hodin. Ze Seattlu do Anchorage pak poletí tři a půl hodiny přímým letem spolu se svými svěřenkyněmi.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (5)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Pe

Pepa

1.5.2022 07:32
“ Ovocné stromy a další rostliny zde dříve opylovaly jiné druhy hmyzu, ale pesticidy je téměř vyhubily”, podobně jako u nás..
Odpovědět
va

vaber

1.5.2022 09:57
stav přírody na Aljašce , nevybočuje z celkové situace na planetě,
ani na konci světa není před člověkem bezpečno,
zoufalý stav světa
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

1.5.2022 11:02
Kočování se včelstvy v USA(včetně Aljašky) je průmyslovým odvětvím a nedá se srovnat s kočováním u nás od pole k poli v rámci okresu, či kraje. Chov včel v USA je zcela něco jiného, než malovčelaření u nás, kde je včelaři líto každé včelky. Jejich produkční včelstva jsou určena k opylování sadů,
polí a produkci medu. Nemá to nic společného s rovnováhou v přírodě, kde
je včela jedním z opylovačů a nikoliv jen zdrojem zisků. Pouť produkčních
včelstev tam začíná na jaře na jihu a končí na severu. Ano končí, protože jsou tak vyžitá, že se je nevyplácí zazimovat. Na příští rok už připravují včelaři včelstva nová a ta vyžitá tak utratí a nebo ponechává osudu. Pro
naše zájmové včelaře nepochopitelná krutost ke svým hmyzím kamarádům, ale
tam to je zcela normální činnost. V nedávné době jsme tu měli kočovníky
taky(mám takový vůz) a bývaly problémy s konkurencí pro místní včelaře. Ti se těšili na dobrou snůšku a přijelo pět vozů s desítky včelstev a bylo
po slibné snůšce. I dnes kočování provozují hlavně velkovčelaři, ale není
to tak masivní jako v USA. Včel je mi líto a vše je o lidech, aby s nimi
zacházeli jako se živými tvory a nikoliv pouze jako se zdrojem zisku.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

1.5.2022 21:27 Reaguje na Břetislav Machaček
V Evropě by se takoví velcí včelaři taky objevili, kdyby bylo možné kočovat přes celou Evropu.
Zimu by strávili na jihu Balkánu, Apenin nebo Pyrenejí. Po zimě by začali v tamních ovocných sadech v cca únoru - březnu. Pak by postupně sklízeli med a jeli na sever po ovocných sadech a třeba polích s řepkou podle toho, jak by kde rozkvétaly ovocné stromy, až by skončili v první polovině května v ovocných sadech či v řepce někde na břehu Baltu či Severního moře. Pak by si vyrazili třeba na akát v lužních lesích Dunaje třeba v Maďarsku, pak by to řízli na začátku června někde na hory na horský med z luk, potom někde na lípy malolisté zase postupně od jihu k severu a skončili někdy v červenci až srpnu buď v lesích zase na pobřeží Baltu nebo vysoko v horách třeba v Alpách v horských lesích a lukách. A pak by zase po těch lesích a s lesní snůškou jeli postupně na jih za teplem. Až by zase na poslední teplý měsíc, říjen až listopad skončili na jihu a zakrmili včely na zimu....
Jenže v Evropě má každý stát svůj prostor pro převážení včel veterinárními předpisy uzavřený a jsou tady mnohem větší restrikce na rozšiřování včelích nemocí a škůdců kočováním a přísnější předpisy pro léčení než v USA.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

1.5.2022 21:07
Myslel jsem si, že ten příběh skončí taky na Ekolistu.
Podle popisu zásilky se jedná nejspíš o opylovací pakety. Včely v hmotnosti o něco větší než kilogram se z ulů setřepou do lehké krabice, místo včelí matky je pohromadě udržuje ampule včelího feromonu. Na určené místo se dovezou a krabice se otevřou, včely z paketů potom, držené pohromadě feromonem, fungují jako včelstvo a opylují asi 14 dní až měsíc. Potom jsou opotřebované a začínají hynout, ovšem spůj úkol splnily a pakety se potom se zbylými včelami zničí.
Včely v paketech nebo krabicích jinak vydrží až tři dny, pokud při výrobě paketů se nechaly nasát že zásob, což se obvykle nechávají. Musí být ale umístěny v klidu, ve tmě a v relativním chladu, jsou zavěšeny v roji s minimálním pohybem.
Krmit se nekrmí, ostatně v těch paketech v podstatě ani není jak je krmit.
V Atlantě asi nastal problém, že je neznalí zaměstnanci letiště vyložili snad na plochu letiště nebo na podobné místo, kde je světlo, velký hluk a možná i horko a cizí pachy. Za takových podmínek včely zavřené uvnitř krabic po krátké době zpanikaří. Buď se udusily, když v panice ucpaly otvory s včelím pletivem, kterými do bedýnek přichází vzduch nebo zahynuly vysokou teplotou, když v chomáčích nahrnuté na sebe a vzrušené intenzívním pohybem produkovaly velké množství tepla v malém objemu nebo prostě intenzívním pohybem během pár hodin vyčerpaly nesené zásoby.
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist