Ministerstvo životního prostředí spouští program na záchranu vzácných konikleců
Lidé mohou koniklec otevřený spatřit právě v těchto dnech. V Česku však roste jen na 24 místech, kde často bývá jen několik rostlin. Dříve byl mnohem rozšířenější.
"Koniklec otevřený je jedním z mnoha druhů rostlin, které u nás v posledních desetiletích téměř vymizely, protože se změnil způsob hospodaření. Vyhovovalo jim totiž, že pastva udržovala v krajině nízké trávníky podobné stepím. Bez ní krajina postupně zarůstá a koniklece a další stepní druhy v ní nemají vhodné podmínky pro život," uvedl ředitel Agentury ochrany přírody a krajiny (AOPK) František Pelc. Záchranný program, na kterém AOPK s ministerstvem spolupracuje, tak má v daných lokalitách podpořit či obnovit podmínky svědčící této vzácné rostlině.
"Bude se pravidelně kosit a také hrabat travní porost, plánuje se pastva ovcí a koz, vyřezávání náletů či narušování travního drnu. Některá místa bude potřeba oplotit, aby koniklece nelikvidovala přemnožená spárkatá zvěř. Součástí programu je také pěstování konikleců. Již dnes je do něj zapojeno několik botanických zahrad. Jejich výpěstky mohou představovat záložní populace pro případ vyhynutí druhu na lokalitě," popsala Eliška Blažejová z AOPK. Ochranáři budou jednat také s vlastníky pozemků a v plánu je i osvěta pro veřejnost.
Podle ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO) nyní existuje devět záchranných programů. "Díky nim se z naší přírody nevytratil hvozdík písečný český, daří se zvyšovat počty syslů či užovek stromových," řekl. Další programy jsou zaměřeny na hnědáska osikového a perlorodku říční, z rostlin pak na matiznu bahenní, rdest dlouholistý a hořeček mnohotvarý.
reklama