https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ministerstvo-zivotniho-prostredi-uvolni-dalsi-miliardu-na-boj-se-suchem
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ministerstvo životního prostředí uvolní další miliardu na boj se suchem

4.2.2020 00:22 (ČTK)
Ministerstvo životního prostředí uvolnilo další miliardu korun na boj se suchem. / Ilustrační foto
Ministerstvo životního prostředí uvolnilo další miliardu korun na boj se suchem. / Ilustrační foto
Foto | chengge / Pixabay
Ministerstvo životního prostředí (MŽP) uvolnilo další miliardu korun na boj se suchem. Příspěvek může obcím pokrýt většinu nákladů na opatření, která zlepší vsakování dešťových srážek. Úřad o tom informoval v dnešní tiskové zprávě.
 

MŽP uvedlo, že od roku 2014 šlo na podporu vsakování a udržení vody v krajině i ve městech více než deset miliard korun a zájem o dotaci na boj se suchem stoupá. Podle ministra Richarda Brabce (ANO) loni dostal resort 108 žádostí na využití dešťové vody ve městě v celkové výši půl miliardy korun, což je oproti předchozím letům několikanásobný nárůst.

"Jsem rád, že starostové postupně zjišťují, že přírodní zdroj, jakým je dešťová voda, je ideální alternativou pitné vody a nabízí obrovské rezervy. Pro letošek jsme proto nachystali jednu miliardu korun, díky ní budou moci starostové efektivněji využívat vodu srážkovou, přispějí k řešení problému sucha a zároveň uspoří energie i finance z obecních rozpočtů," řekl k současné dotační výzvě.

Obce mohou dešťovou vodu k zalévání, chlazení či splachování v obecních budovách zachytit do vybudovaných podzemních nádrží. Příspěvek se vztahuje i na výstavbu zelených střech, výměnu nepropustných povrchů u parkovišť a jiných veřejných ploch za propustné. Resort podpoří i výstavbu suchých a polosuchých poldrů, bezpečnostních přelivů hrází a dalších protipovodňových opatření.

"Částka, kterou lze z evropských fondů na projekty nad 200 tisíc korun získat, dosahuje až 85 procent z celkových výdajů. U projektů na zvýšení retenční kapacity řek a potoků a zlepšení přirozených rozlivů či například vybudování povodňového parku je spoluúčast žadatelů ještě nižší, dotace jim uhradí dokonce až 95 procent celkových způsobilých výdajů projektu," upřesnil ředitel Státního fondu životního prostředí ČR Petr Valdman. O dotaci je možné požádat do 11. ledna 2021, došlé projekty budou podle MŽP vyhodnocovány a schvalovány průběžně.

"Vzhledem k tomu, že letošek je posledním rokem stávajícího programového období, jedná se o poslední prostředky z evropských fondů, které půjdou na podporu využívání srážkové vody v urbanizovaném území. Téma adaptace sídel na změnu klimatu však bude prioritou i v následujícím období 2021 až 2027, proto projekty mohou obce a města připravovat průběžně s reálným očekáváním finanční podpory i v budoucnosti," dodal ministr.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (10)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

VN

Vilém N

4.2.2020 12:47
Jen doufám, že to někdo hlídá. Aby se miliardy na sucho neproměnily na bavoráky pro kamarády ...
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

4.2.2020 14:16 Reaguje na Vilém N
Nebojte, hlídá to ten nejpoctivější a nejneúplatnější, který je naše záruka boje proti korupci, ani k soudu proto nemusí.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

4.2.2020 14:21
Je velmi hezké, jak ropáci lamentují, kolik nás bude stát boj za udržení klimatu a kolik na tom vydělá "klimabysnys", ale nějak jim uniká, co nás to bude stát, když nebudeme dělat nic.
Tohle je přece jen začátek, tygr si teprv protahuje tlapy.
https://www.respekt.cz/tydenik/2019/16/klima-vstupujeme-do-temneho-veku
Odpovědět
J

Jiří Svoboda

4.2.2020 14:36 Reaguje na Pavel Hanzl
Je rozdíl, jestli se klimabyznys dělá v rovných podmínkách, kdy je veškerý fosilní uhlík jednotně oceněn, nebo v podmínkách, kdy si vlivné lobistické skupiny u politiků "vyjednají" mastné dotace na neúčinná opatření a ta účinná se v takovém prostředí nemají šanci uplatnit.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

4.2.2020 14:53 Reaguje na Jiří Svoboda
Žádné jednotné ocenění není možné, protože ropáci mají silný lobbing a hlavně používají demagogie typu "diktát z Bruseli". "Eurosajuz", "klimatřeštění a nová totalita ve jménu klimabyznysu" atd. atd. atd.
Odpovědět
J

Jiří Svoboda

4.2.2020 15:03 Reaguje na Pavel Hanzl
Ale to je myslím hodně hloupý přístup, bezmyšlenkovitě vzdávat boj za něco velmi smysluplného a spokojit se se zoufale špatným řešením.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

4.2.2020 16:28 Reaguje na Jiří Svoboda
Jistě, ale od ropáků se nic chytřejšího očekávat nedá a oslovují taky především blbce.
Jde to samozřejmě z Ruska, které je až fatálně závislé na vývozu fosilních paliv a navíc leží natolik severněji, že si myslí, že mu oteplování může ještě pomoci.
Odpovědět
Anyr

Anyr

4.2.2020 23:03 Reaguje na Pavel Hanzl
To je moc dobrý článek, díky za odkaz.
Odpovědět
Pa

PavelA

4.2.2020 15:14
Program je tedy určen pro Obce-právnické osoby.
A co orná půda,státní majetek?

"zvýšení retenční kapacity řek a potoků a zlepšení přirozených rozlivů "-ale vodoteče,řeky,jsou státní....tak to budou asi Povodí žádat o dotace..
Odpovědět
Jakub Graňák

Jakub Graňák

4.2.2020 22:13 Reaguje na PavelA
Orná půda příjde na řadu až se příjde na to, jak co největší objem prostředků narvat do kapes Agrofertu, Tomanovi...
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist