https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ministr-brabec-se-pustil-do-travicu-volne-zijicich-zvirat-je-to-nelidske-a-trestne
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ministr Brabec se pustil do travičů volně žijících zvířat: je to nelidské a trestné

23.1.2017 15:52 | PRAHA (Ekolist.cz)
Karbofuran způsobuje velmi trýznivou smrt. Přiotrávený orel v typické pozici po otravě karbofuranem.
Karbofuran způsobuje velmi trýznivou smrt. Přiotrávený orel v typické pozici po otravě karbofuranem.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Václav Křivan / Česká společnost ornitologická
Trávení a další způsoby nelegálního zabíjení zvířat představují celosvětový problém, který se významně týká i ČR. "Lidé, kteří se jej dopouštějí, nejen překračují zákony a předpisy v oblasti ochrany přírody, ale způsobují i obecné ohrožení, které je kvalifikováno jako trestný čin," říká ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). MŽP ve spolupráci s Policií ČR, ČIŽP a nevládními organizacemi do konce letošního roku vypracuje Národní strategii pro boj s nelegálním zabíjením volně žijících živočichů zaměřenou především na otravy živočichů a vypracuje i metodiku pro veřejnost, která by měla pomoci odhalit případy otrav volně žijících zvířat.
 

Záměrné otravy ohrožují řadu živočišných druhů, včetně těch chráněných. "Týká se sice zejména šelem, jakými jsou vydra, rys, vlk, ale také dravců. Otrávená návnada však může zabít i domácího mazlíčka na procházce nebo ohrozit člověka, zejména naše děti," říká dále Richard Brabec.

Podle jeho slov jsou zvířata v naší krajině nejčastěji zabíjena nelegálním jedem karbofuranem. Ten je nejenom zabíjí, ale způsobuje jim i velmi trýznivou smrt. "I když tyto činy znamenají porušení zákona o ochraně přírody a krajiny a hrozí za ně přísné tresty, případů pytláctví a trávení živočichů ve volné přírodě, a tedy i těch zvláště chráněných druhů, rozhodně neubývá,“ konstatuje ministr Brabec.

přečtěte si článek Ochránci přírody pošlou do terénu speciálně cvičeného psa. Bude hledat otrávené návnady

Z nevládních organizací se u nás problematikou otrav ptáků aktivně zabývá Česká společnost ornitologická (ČSO). Od roku 2006 provozuje veřejně přístupnou databázi případů otrav (viz web www.karbofuran.cz). Ta doposud eviduje na 160 otrávených jedinců vzácných dravců (orlů, sokolů nebo luňáků) na více než 120 lokalitách v ČR. Ročně podle statistik zemře až 10 orlů mořských (v loňském roce to bylo 12 orlů), kteří patří mezi kriticky ohrožený druh a jsou největším druhem dravců u nás. Mezi dalšími oběťmi jsou orli skalní, luňáci červení i hnědí, sokoli stěhovaví, káně rousné i lesní, straky, vrány, krkavci, ale samozřejmě i domácí psi a kočky. Nejčastěji se u nás tráví karbofuranem, látkou dříve používanou na ochranu rostlin, jejíž užití je od roku 2007 v EU zakázáno.

1,5 roku starý foxterier sežral návnadu v rybě umístěnou před umělou norou. Pitva provedá ve Státním veterinárním ústavu v Jihlavě prokázala otravu karbofuranem.
1,5 roku starý foxterier sežral návnadu v rybě umístěnou před umělou norou. Pitva provedá ve Státním veterinárním ústavu v Jihlavě prokázala otravu karbofuranem.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Jana Škeříková / Česká společnost ornitologická

“Karbofuran se používal v zemědělství k hubení hmyzích škůdců a dodnes ho - i přes zákaz - travičům hojně slouží k likvidaci zvířat. Několik kapek tohoto jedu dokáže spolehlivě usmrtit prakticky cokoli živého," doplňuje místopředseda České společnosti ornitologické Vojtěch Kodet. Zřejmě proto se v české krajině objevují návnady napuštěné karbofuranem, pomocí nichž se lidé zbavují lišek, kun nebo vyder. "A mimoděk se jimi otráví i dravci nebo pes na procházce. Otrávené návnady si svůj cíl nevybírají, a tak jejich přičiněním umírají i vzácná a ohrožená zvířata,” říká Kodet.

Přečtěte si rozhovor se Zdeňkem Vermouzkem Karbofuran si oběti nevybírá. Používat ho jako jed na dravce je barbarství

Další organizací, která se u nás tématu věnuje, je ALKA Wildlife. Od roku 1992 se zaměřuje na ochranu a výzkum vydry říční. „Z našeho výzkumu vyplývá, že ročně mohou být v ČR upytlačeny řádově desítky vyder. Pokud se týká četnosti případů v krajích, lze odhadnout, že asi 1/3 všech případů se stala na území Jihočeského kraje a 1/3 v Kraji Vysočina. V otravách karbofuranem však Vysočina vede – tento jed je zde využit ve většině případů nalezených vyder. Mimo trávení se tu také nelegálně loví, a to zejména do želez či střelnou zbraní,“ zdůrazňuje ředitelka ALKA Wildlife Poledníková.

Prokázaná otrava vydry
Prokázaná otrava vydry
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora

Nelegální zabíjení zvířat představuje významný druh trestné činnosti v oblasti životního prostředí - například za usmrcení chráněného živočicha hrozí pachateli až tři roky za mřížemi. Problém ale je viníka usvědčit. Ministerstvo proto vyzývá každého, kdo se setká s případem nelegálního zabíjení zvířat, by to neprodleně oznámit na policii a sdělit jí co nejvíce detailů. Rozhodujícím faktorem pro vyřešení případů je podle MŽP totiž včasné sdělení informací a určení příčiny úhynu živočichů.

Ministerstvo proto koordinuje užší spolupráci státních orgánů (Policie ČR, ČIŽP, SRS, SVS) i zájmových sdružení (ČSO, ČMMJ). Od loňska pracovní skupina sestavená ze zástupců daných subjektů připravuje Národní strategii pro boj s nelegálním zabíjením volně žijících živočichů, s důrazem na otravy živočichů. V její režii vzniká také metodika využitelná pro širokou veřejnost s návodem, jak postupovat v případě nálezu, jak rozpoznat, že jde o otravu nebo koho v takových případech kontaktovat.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist