Ochránci přírody pošlou do terénu speciálně cvičeného psa. Bude hledat otrávené návnady
"Obáváme se nárůstů počtu dohledaných dravců," řekl Kodet k chystanému nasazení psa v Česku. Psi dokážou dohledat návnady i uhynulá zvířata, která se jinak nenajdou. Ale na druhé straně, nasazování psů traviče v Maďarsku odrazuje, uvedl Kodet. Do 15. února je možné se u ornitologů ucházet o práci psovoda. Ornitologové mimo jiné požadují "chuť a odvahu zavádět v Česku zcela nové způsoby vyšetřování ptačí kriminality".
Ministerstvo životního prostředí (MŽP) připravuje první Národní strategii pro boj s nelegálním zabíjením volně žijících živočichů zaměřenou především na jejich otravy. Popsat by měla současnou situaci a dále uvést, co více lze ještě v českém právním řádu udělat. "Bohužel trávení a jiné způsoby nelegálního zabíjení živočichů, včetně těch přísně chráněných, je problém," řekl ministr Richard Brabec (ANO) - více viz Ministr Brabec se pustil do travičů volně žijících zvířat: je to nelidské a trestné
Otrávené návnady pravděpodobně rozmisťují rybáři, myslivci či zemědělci, jimž vadí kupříkladu vydry, kuny nebo lišky. Draví ptáci, kteří se živí mršinami, bývají nechtěnou obětí. Volně žijící zvířata jsou nejčastěji zabíjena jedem karbofuranem, který zemědělci dřív používali k hubení hmyzích škůdců a jenž je v ČR deset let zakázán. Jeho držení je trestné. Za usmrcení chráněného živočicha hrozí pachateli až tři roky vězení, usvědčení travičů je ovšem velmi obtížné.
Ornitologická společnost v loňském roce zaznamenala 34 případů otrav ptáků. Dovídá se ale většinou o úhynu jen u nejvzácnějších chráněných druhů. Mezi loňskými případy bylo 12 orlů mořských a jeden orel skalní. První psovod se speciálně cvičeným psem by měl na území celé ČR začít otrávené návnady dohledávat od letošního podzimu. Postupovat bude ve spolupráci s policií. S výcvikem psa pomohou zkušenější Maďaři. Pořízen bude v mezinárodním projektu z programu LIVE.
reklama