https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ministr-hladik-chce-resit-nelegalni-tezbu-vltavinu-v-jiznich-cechach
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ministr Hladík chce řešit nelegální těžbu vltavínů v jižních Čechách

24.8.2023 00:55 | PRAHA (ČTK)
Nelegální těžba vltavínů je problém, který budou řešit členové vlády. Ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) novinářům před jednáním vlády řekl, že záležitost není jednoduchá. S nelegální těžbou vltavínů se potýkají jižní Čechy, v některých místech je i zakázaný vstup do lesa kvůli nebezpečně narušené půdě vlivem kopání.
 

"Obecně, já jsem tu lokalitu navštívil, doporučuji se tam zajet podívat všem, je to šílené. Je to šílené, jakým způsobem jsou rozkopané zemědělská půda, lesy, vzrostlé borovice, třímetrové díry. Prostě nelegální těžba vltavínů je obrovský problém," řekl Hladík.

Problém nelegální těžby vltavínů bude ministr řešit s dalšími kolegy z vlády. Cena vltavínů je podle něj vyšší než cena zlata a až 60 procent světového trhu vltavínů pochází z nelegální těžby.

Do některých lesů u Nesměně poblíž Trhových Svinů na Českobudějovicku je zakázaný vstup, protože kvůli kopání těchto drahých kamenů je tam nebezpečně narušená půda. Vltavíny je možné nalézt i v okolí Besednice na Českokrumlovsku nebo Netolic na Prachaticku. Často jsou až několik metrů pod zemí a lidé, kteří kameny hledají, ničí i cizí pozemky. Pokud kopou v lese, mohou ohrozit stabilitu stromů.

Vltavíny se u Ločenic na Českobudějovicku těží i průmyslově, firma MAWE CK chtěla rozšířit těžbu o 30 hektarů. Proti záměru byli místní obyvatelé, vedení obce i ekologické organizace. Rozšíření těžby zatím nebude možné, firma musí doplnit dokumentaci k získání stanoviska EIA.

"Já musím zdůraznit, že stanovisko EIA je čistě odborná záležitost, do které ministr ani žádná politická reprezentace nezasahuje," řekl Hladík. Odborníci ministerstva životního prostředí (MŽP) podle něj ve stanovisku uvedli, že firma musí doplnit řadu věcí.

Podle závěru zjišťovacího řízení MŽP musí firma doplnit informace o vlivu na vodu, zemědělskou půdu, les i krajinu. Celkem se musí firma vyrovnat s devíti připomínkami, MŽP tak dalo za pravdu odpůrcům těžby. Proti záměru rozšířit těžbu o 30 hektarů vznikla petice, výhrady má i Česká inspekce životního prostředí. Požaduje, aby investor vypracoval studii, která mimo jiné posoudí vliv na krajinný ráz.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (5)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

SV

Slavomil Vinkler

24.8.2023 08:25
No jo, no. Ona ilegální těžba poškozuje životní prostředí, nicméně řešení je ministerstvu vnitra a spravedlnosti, tedy policie a soudy.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

24.8.2023 09:06 Reaguje na Slavomil Vinkler
Tak jest !
Odpovědět
PK

Pavel Karel

24.8.2023 09:58
Co tam ti ministerští úředníci celou dobu dělali? 7 let po uvedení Zlodějů zelených koní (2016) s filmovou hvězdou Pavlem Liškou (de facto dokumentární film) se probudili??!
Odpovědět

Radek Čuda

24.8.2023 11:37 Reaguje na Pavel Karel
Potřebují vykazovat činnost, a tohle je jedna z možností ... hlavně proto, že když to jejich předstírané snažení bude stejně k prdu, tak to zkusí hodit na chybějící legislativu, PČR, soudy a tak dále.
Odpovědět
LB

Lukas B.

24.8.2023 14:30
jojo, třicetileté a starší historky o prospektorských výpravách studentů geologie a jeskyňářů mě u táborového ohně vždycky pobaví. předpokládám, že je to už promlčené...
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist