https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ministr-hladik-jednal-s-nemeckou-kolegyni-o-krusnych-horach-a-snizovani-chemickych-latek
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ministr Hladík jednal s německou kolegyní o Krušných horách a snižování chemických látek

28.3.2023 16:14 | BERLÍN (ČTK)
Ochrana vod a snižování chemických látek v přírodě je jednou z oblastí, kde se ekologické projekty neobejdou bez mezinárodní spolupráce. Například přehrada Skalka na Chebsku se potýká s vysokým obsahem rtuti, která se do ní dostává z Bavorska řekou Ohří přes její přítok Reslavu.
Ochrana vod a snižování chemických látek v přírodě je jednou z oblastí, kde se ekologické projekty neobejdou bez mezinárodní spolupráce. Například přehrada Skalka na Chebsku se potýká s vysokým obsahem rtuti, která se do ní dostává z Bavorska řekou Ohří přes její přítok Reslavu.
Foto | Smallandbeautiful / Wikimeda Commons
Český ministr životního prostředí Petr Hladík dnes v Berlíně jednal s německou kolegyní Steffi Lemkeovou o přeshraniční spolupráci v regionu Krušných hor a o snižování chemických látek v přírodě. Již v pondělí se Hladík v Bad Schandau u hranic s Českem sešel se saským ministrem životního prostředí Wolframem Güntherem, se kterým hovořil zejména o posílení spolupráce správ národních parků České a Saské Švýcarsko, mimo jiné při prevenci lesních požárů.
 

V jednání s německými kolegy dnes Hladík pokračoval v Berlíně. "Věnovali jsme se spolupráci na evropské úrovni, ale také přeshraniční spolupráci například v oblasti Krušných hor. Dále jsme se věnovali snižování chemických látek v přírodě a ochraně vod," napsal Hladík na twitteru po schůzce se spolkovou ministryní životního prostředí Lemkeovou. České velvyslanectví v Německu uvedlo, že tématem byla i přeshraniční spolupráce týkající se Labe.

Ochrana vod a snižování chemických látek v přírodě je jednou z oblastí, kde se ekologické projekty neobejdou bez mezinárodní spolupráce. Například přehrada Skalka na Chebsku se potýká s vysokým obsahem rtuti, která se do ní dostává z Bavorska řekou Ohří přes její přítok Reslavu. V Reslavě loni Němci naměřili nejvyšší koncentraci rtuti ve vodě od roku 1998. Na německé straně vzniká pilotní projekt stabilizace dna koryta, aby se sedimenty s rtutí nedostávaly dál po proudu. Vyhodnocování účinnosti ale potrvá několik let.

Hladíkova dnešní návštěva Berlína navázala na ministrovo pondělní jednání se saským kolegou Güntherem. Ten Hladíkovi řekl, že Sasko chce rozšířit spolupráci zejména v přeshraničním regionu Českého a Saského Švýcarska. Národní parky na obou stranách hranice loni zasáhl požár, který se rozšířil z Česka. V Saském Švýcarsku na přelomu července a srpna shořelo asi 150 hektarů lesa, což jsou přibližně dvě procenta parku, v české části oheň zpustošil na 1100 hektarů, tedy zhruba 14 procent plochy..


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (8)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

SV

Slavomil Vinkler

28.3.2023 19:03
V Krušných horách by měl být Národní Park co nejdříve. A to i přes devastaci na hřebenech. Stát by měl vykoupit ty bukové lesy co ještě stojí a nepatří státu.
Odpovědět
Katka Pazderů

Katka Pazderů

29.3.2023 06:26 Reaguje na Slavomil Vinkler
A Labe mezi Střekovem a Hřenskem by mělo zůstat bez jezu. A to i přes neustávající devastaci dna řeky provozem lodí. Stát by měl vykoupit tuto část řeky a udělat z ní Národní park přirozeného koryta Labe.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

29.3.2023 07:51 Reaguje na Katka Pazderů
Byť jsem zastánce Národních Parků, tak se nedomnívám, že by to měla být náhražka toho, kde selhává komunikace. Je jiná věc, kde už ty parky jsou. Objektivně v NP máme hodně malé výměry v rámci ČR ve srovnání s jinými státy.
To, že podporuju Křivoklátsko, je přesvědčení, že ta oblast je v podstatě natolik členitá, že tam se toho moc dělat nedá a přitom je to velmi hezká krajina ke které se obce začali hlásit až když se o NP začalo uvažovat.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

29.3.2023 07:58 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Nejde o komunikaci, primárně jde o privatizaci posledních státních lesů. Pokud se změní LČR ze státního podniku na akciovou společnost, jsou všechny lesy LČR v zásadě privátní, patří akcionářům a musí vydělávat. A to i v CHKO, pouze NP nepatří LČR.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

29.3.2023 08:00 Reaguje na Slavomil Vinkler
Viz tahanice o ČEZ s minoritními akcionáři.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

29.3.2023 07:52 Reaguje na Katka Pazderů
pro mě je kanalizace Labe, jak se provedla v ČR neslučitelná s trendy zadržování vody v krajině a její vysoušení jde proti tomu zachovat vodu v suchých obdobích.
Odpovědět

Radek Čuda

29.3.2023 15:17 Reaguje na Katka Pazderů
"Stát by měl vykoupit tuto část řeky ..."

A to jako od koho? Komu tak to Labe asi tak patří ...
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

29.3.2023 07:54
článek o rtuti která se našla ve vodní nádrži Skalka u Chebu jsem asi ještě nedoputoval.
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist