https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ministr-nechci-aby-nemecko-dovazelo-levnou-energii-od-sousedu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Nechci, aby Německo dováželo levnou jadernou energii od sousedů, říká německý ministr

28.1.2019 09:08 | PRAHA (ČTK)
Do Německa vyváží uhlí a elektřinu i Česká republika. Podle webu atominfo.cz je tuzemská energetika čtvrtým největším čistým vývozcem elektrické energie v Evropské unii. Na ilustračním snímku Temelín.
Do Německa vyváží uhlí a elektřinu i Česká republika. Podle webu atominfo.cz je tuzemská energetika čtvrtým největším čistým vývozcem elektrické energie v Evropské unii. Na ilustračním snímku Temelín.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Blanka Štiková / Ekolist.cz
Plánovaný odklon Německa od uhelné energie by neměl být kompenzován dovozem jaderné energie ze sousedních států. "Chceme zajistit trvalou energetickou bezpečnost," řekl dnes televizní stanici ZDF německý ministr hospodářství Peter Altmaier a dodal: "Nechceme dovážet levnou jadernou elektřinu ze sousedních států."
 

Na tom, že Německo přestane používat energii z uhlí, které se na jeho současném energetickém mixu podílí asi třetinou, nejpozději do konce roku 2038, se v sobotu dohodla takzvaná uhelná komise. Navrhla také, že regiony, na které bude mít ústup od uhelné energie největší dopad, v příštích dvaceti letech dostanou 40 miliard eur (přes bilion korun) ve formě strukturální pomoci.

Do Německa vyváží uhlí a elektřinu i Česká republika. Podle webu atominfo.cz je tuzemská energetika čtvrtým největším čistým vývozcem elektrické energie v Evropské unii.

Německo, kde se už loni přestalo těžit černé uhlí, se s energií z fosilních paliv loučí, aby snížilo emise oxidu uhličitého (CO2) a dodrželo své klimatické závazky. Činí tak ve stejné době, kdy zavírá také jaderné elektrárny. Poslední z nich bude odpojena ze sítě v roce 2022. Proto komise počítá s tím, že přinejmenším dočasně elektřina zdraží. Aby to nemělo přílišný dopad na občany, chce komise, aby rozdíl pokryl vládní příspěvek ve výši nejméně dvou miliard eur (51 miliard korun) ročně. Další peníze budou nutné na odškodnění provozovatelů uhelných elektráren, kteří je uzavřou předčasně.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat  twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (6)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ig

28.1.2019 15:55
Ok, tak jim tu energii prodame draho a je vyreseno :-)
Odpovědět
J

Jiří Svoboda

28.1.2019 16:46 Reaguje na
A Putin zdraží plyn celé Evropě... Ten bude jediným vítězem tohoto OZE běsnění.
Odpovědět
ig

28.1.2019 19:35 Reaguje na Jiří Svoboda
Jj, to bude tak jako tak :-(
Odpovědět

Jan Šimůnek

28.1.2019 19:39
Odstřihněme je od naší jaderné energie! Pak stačí jen počítat blackouty a sledovat, po kolika se v německých hlavičkách udělá jasno.
Odpovědět
J

Jiří Svoboda

29.1.2019 20:20
Všimněte si, prosím, nadpisu. Hovoří se o levné jaderné energii ústy německého ministra hospodářství!
Odpovědět

Jan Šimůnek

31.1.2019 06:01 Reaguje na Jiří Svoboda
Jenže programem zelených je pauperizace populace. S tím je levná energie v rozporu.
Odpovědět
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist