https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ministryne-zivotniho-prostredi-odchazi-nahradit-by-ji-mel-petr-hladik
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ministryně životního prostředí odchází, nahradit by ji měl Petr Hladík Aktualizováno

3.10.2022 18:49 | PRAHA (ČTK)
Petr Hladík.
Petr Hladík.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Ministryně životního prostředí Anna Hubáčková (KDU-ČSL) se rozhodla ze zdravotních důvodů rezignovat na vládní funkci. Jako jejího nástupce nominovalo širší vedení strany místopředsedu Petra Hladíka, o němž už se mluvilo jako o kandidátovi minulý tok. O změně informoval po jednání lidovců předseda KDU-ČSL a vicepremiér Marian Jurečka. O nominaci už hovořil s premiérem Petrem Fialou (ODS). V úterý chce Jurečka telefonicky informovat prezidenta Miloše Zemana, přeje si, aby se s nominantem setkal. Uvedl, že by to bylo možné zvládnout v příštím týdnu.
 

Fiala na twitteru uvedl, že mu je odchodu Hubáčkové velice líto. "Její rozhodnutí ale plně chápu a přeji jí brzké uzdravení," napsal. Připomněl, že Hladík se věnuje životnímu prostředí dlouhodobě, jeho práci zná i z jeho působení v Brně. Hladíkovu nominaci ze strany KDU-ČSL respektuje a podle toho bude dál postupovat.

Hubáčková na tiskové konferenci uvedla, že ji čeká operace a po ní čtyři až šest měsíců rekonvalescence, což mimo jiné omezí její schopnost cestovat. Považuje to za vážnou překážku zejména v době českého předsednictví EU. Poděkovala, že mohla KDU-ČSL ve vládě stejně jako v Senátu reprezentovat. Prezident zmínil Hubáčkovou nedávno mezi šesti ministry, které by na Fialově místě vyměnil.

Hladík je předsedou komise pro životní prostředí KDU-ČSL, spolu s Hubáčkovou připravoval ekologickou část programu koalice Spolu a za agendu životního prostředí zodpovídal v Brně. Stát se ministrem životního prostředí měl možnost před rokem při sestavování kabinetu po sněmovních volbách, ale rozhodl se zůstat v Brně, kde zastával post primátorčina náměstka a kde má rodinu. Dnes uvedl, že ho nyní o nasazení požádala Hubáčková. "Téma životního prostředí je jedním z pilířů křesťansko-demokratické politiky na celém světě a já osobně se několik posledních let životnímu prostředí věnuji opravdu intenzivně," řekl.

Ve funkci ministra vnímá Hladík tři výzvy. Je podle něj třeba přiblížit obnovitelné zdroje a možnosti úspor co nejvíce lidem, motivovat obce k energetické soběstačnosti, spolupracovat s občany a firmami. A ve spolupráci s ministerstvem průmyslu a obchodu připravit pravidla komunitní energetiky. Na twitteru mimo jiné uvedl, že si uvědomuje naléhavost celé situace. "Teď, když celá Evropa prochází transformací energetiky a Česká republika předsedá Radě Evropské unie, je důležité, aby odchod paní ministryně neohrozil fungování ministerstva. S velkou pokorou a respektem proto tuto žádost přijímám," uvedl.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (3)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ZW

Zdenek Wenzel

3.10.2022 19:44
Ten kdo trošku sleduje pořad NEDEJ SE, tak ví, že tahle paní byla mimoň. Sice neublížila, ale nevyřešila vůbec nic a za její působení se ochrana přírody nikam neposunula.

"Jen malí lidé se perou o prestiž, velcí ji mají". Karel Čapek
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

3.10.2022 20:05 Reaguje na Zdenek Wenzel
nějaké systémové konstrukty se za pár měsíců neuvedou... výměny ministrů ne vždy prospívají resortu....čtyři roky na nějakou smysluplnou práci není zas tak mnoho
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

3.10.2022 20:08 Reaguje na Zdenek Wenzel
Nemusím ani sledovat nějaké pořady. Mi úplně stačil její postoj k tomu požáru v Českém Švýcarsku.
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist