https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ministryne-zivotniho-prostredi-odmita-snahy-o-prolomeni-limitu-tezby-uhli
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ministryně životního prostředí odmítá snahy o prolomení limitů těžby uhlí

25.4.2022 11:05 | OSTRAVA (ČTK)
Těžba uhlí.
Těžba uhlí.
Foto | cypheroz / Flickr
Lidovecká ministryně životního prostředí Anna Hubáčková minulý týden na sjezdu KDU-ČSL v Ostravě řekla, že rozhodně odmítá jakékoli snahy o prolomení limitů těžby uhlí. Hovoří o tom podle ní někteří politici v souvislosti s válkou na Ukrajině, která pravděpodobně způsobí další růst cen elektřiny, pohonných hmot a zemního plynu.
 

"Takováto situace nesmí být návratem uhlí a já rozhodně odmítám jakékoli snahy o prolomení limitů těžby. Desítky let jsme si ničili životní prostředí, desítky let jsme si ničili svou krajinu, pálením fosilních paliv oteplovali naši krajinu, a skutečně chceme-li žít ve zdravém prostředí, není cesta návratu uhlí," řekla Hubáčková.

Je třeba se ale podle ní velmi pečlivě rozhodnout, kterým směrem jít, co využít a jak si v nejbližších dvou až pěti letech nastavit dodávky plynu, nebo ho možná nahradit vodíkem. "Rozhodně co nevylučujeme z našeho energetického mixu, je jádro, k tomu podpora obnovitelných zdrojů a cesta snižování energetické náročnosti jak v domácnostech, tak na veřejných budovách, tak i v průmyslu," řekla ministryně.

Ministr zemědělství Zdeněk Nekula řekl, že se bude řešit, jak zohlednit výrazné dopady války na východě do koncepce zemědělské politiky. "Transformaci zemědělství k větší ochraně klimatu životního prostředí a přírody zakotvenou v zelené dohodě je třeba doplnit o další rozměr, a to je bezpečná produkce potravin a krmiv," řekl Nekula. Musí podle něj jít o jednotný hlas nejenom KDU-ČSL, ale celé vládní koalice.

"Budeme se snažit o maximalizaci zpracování rostlinných i živočišných komodit vyprodukovaných na našem území, a to opět u nás, a současně chceme, aby se nově příchozí váleční uprchlíci zapojili do práce i v našem sektoru například při práci v lesích, při pěstování ovoce, zeleniny, v potravinářství a tak dále. Pro nás i pro ně bude nanejvýš prospěšné, že jejich čas strávený v České republice nebude promarněný," řekl Nekula.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (7)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ss

smějící se bestie

25.4.2022 14:54
To může.
Aby nakonec nebyla ráda, že ty zásoby uhlí máme !
Odpovědět
ZW

Zdenek Wenzel

27.4.2022 22:35 Reaguje na smějící se bestie
Ona je ráda, že zásoby uhlí máme, o to se neboj. Problém je v drancování přírody a zbytečného spalování v uhelkách s prodejem za nesmyslné ceny. Tohle je krok zpět a hlavně vydírání.
Odpovědět
EN

Emil Novák

25.4.2022 14:56
Cituji: "Je třeba se ale podle ní velmi pečlivě rozhodnout, kterým směrem jít, co využít a jak si v nejbližších dvou až pěti letech nastavit dodávky plynu, nebo ho možná nahradit vodíkem."
To jako vážně někdo příčetný řekl? Do dvou až pěti let možná nahradit dodávky plynu vodíkem a ještě předtím to velmi pečlivě rozhodnout? Tady asi někdo žije v úplně jiném časoprostoru, nebo si asi myslí, že se vodík vyrábí z vody přivedením k varu...
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

25.4.2022 16:03 Reaguje na Emil Novák
Paní není odborník, ale pouze poslušný úředník, který mluví to,
co ji asi někdo jiný přichystal. Jinak by to snad jako odborník
nemohla ani říci z legrace, protože do pěti let tu z těch plánů
na uvedený mix nebudou hotové ani projekty, natož něco jiného.
Jádro cca za 15. let, vodík ?(nejspíše asi na Sv. Dyndy) a bez
uhlí a plynu tu bude maximálně energetická nouze a sociální
revoluce, která všechny mudraly pošle do "někam"!
Odpovědět
ZW

Zdenek Wenzel

26.4.2022 23:01 Reaguje na Břetislav Machaček
Podľa očakávania zvíťazil Břetislav Machaček z NDR. A naši, bohužiaľ, dobehli predposledný a posledný. Aká škoda, že aj u nás doma nemáme takýchto Cocotov!
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

25.4.2022 16:25
"Transformaci zemědělství k větší ochraně klimatu životního prostředí a přírody zakotvenou v zelené dohodě je třeba doplnit o další rozměr, a to je bezpečná produkce potravin a krmiv," ... pokud ta produkce má být v dostatečném množství (a nehodláme houfně vymírat:-) a ještě navíc za ceny přijatelné pro koncového zákazníka, tak ... tak se mi zdá, že tu máme kvadraturu kruhu jak vyšitou.

No hlavně že elita národa promluvila ... to jim jde.
Odpovědět
ZW

Zdenek Wenzel

26.4.2022 22:54 Reaguje na Svatá Prostoto
Co jsi proto udělal ty, aby jsi byl ministrem a promluvil k národu?
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist