https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/miroslav-sedlacek-vynalezl-vodni-turbinu-ktera-vyuzije-energii-z-potoka-ci-stoky
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Miroslav Sedláček vynalezl vodní turbínu, která využije energii z potoka či stoky

28.4.2016 10:06 | PRAHA (Ekolist.cz)
Miroslav Sedláček z ČVUT v Praze byl jako jeden z 15 finalistů nominován na Evropskou cenu pro vynálezce roku 2016
Miroslav Sedláček z ČVUT v Praze byl jako jeden z 15 finalistů nominován na Evropskou cenu pro vynálezce roku 2016
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Heinz Troll / ČVUT
Miroslav Sedláček si kdysi všiml, že listy stromů se ve vodním víru točí podél své osy proti směru otáčení víru. Tento jev můžete pozorovat i doma ve své vaně při vypouštění vody. V určitém okamžiku vznikne vír a voda se začne točit. Právě tuto hydrokinetickou energii přeměňuje Sedláčkova turbína na elektrickou energii. Její přednostmi je, že je možné ji využít i na potocích či kanalizacích. Za svůj vynález je vědec z Fakulty stavební Českého vysokého učení technického v Praze nominován v kategorii výzkum na Evropskou cenu pro vynálezce roku 2016.
 

Miroslav Sedláček společně se svými kolegy na univerzitě Vladimírem Novákem a Václavem Beranem pracoval na vývoji kapalinové turbíny a získal pro ni patent. Jejich kapalinová turbína může generovat energii také z pomalu tekoucích toků, potoků nebo z mořského přílivu a odlivu, což představuje revoluční alternativu a doplnění zdrojů při získávání energie z konvenčních vodních elektráren, pro které byla nutná značná průtoková rychlost nebo velká výška pádu vody. Kapalinová turbína dokáže vyrábět až 10 kilowatthodin elektřiny za den z pomalu tekoucích toků, což je dostatečné pro pokrytí potřeby elektřiny pěti domácností. Turbína může zajistit elektřinu v oblastech, které nejsou napojené na elektrickou síť.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

MD

Marek Drápal

28.4.2016 12:23
Pokud to chápu správně, jedná se o 25 let starý vynález, který byl až doposud pojmenován jako SETUR, viz https://cs.wikipedia.org/wiki/SETUR
Zajímalo by mě, zda se již podařilo vyřešit problém s rychlým opotřebením turbíny.
Odpovědět
JU

Jan Urban

29.4.2016 15:25 Reaguje na Marek Drápal
Teoreticky ano, hlavním rozdílem je však že u "starého" SETUR jde proti gravitaci (tedy zezdola nahoru což snižuje efektivitu), zatímco tento využívá gravitační sílu a dostředivou energii z víru. Což by mělo zefektivnit výslednou účinnost a snad zmírnit opotřebení. Kdyby však došlo k opotřebení, tak se turbína dá vyměnit bez potřeby vyjímat celý přístroj z vody, jak tomu bylo u "staré" verze.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist