https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/mlade-morske-zelvy-polykaji-plasty-kvuli-evolucni-pasti-uvadi-studie
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Mladé mořské želvy polykají plasty kvůli evoluční pasti, uvádí studie

3.8.2021 11:32 | LONDÝN (ČTK)
Mladé mořské želvy se vyvíjejí v otevřených vodách daleko od břehů, kde se pohybuje méně predátorů. Nyní je to ale přivádí je do velmi znečištěných oblastí, jako je velká tichomořská odpadková skvrna.
Mladé mořské želvy se vyvíjejí v otevřených vodách daleko od břehů, kde se pohybuje méně predátorů. Nyní je to ale přivádí je do velmi znečištěných oblastí, jako je velká tichomořská odpadková skvrna.
Licence | Volné dílo (public domain)
Foto | tpsdave / Pixabay
Mladé mořské želvy polykají velké množství plastů na otevřeném moři, které pro ně dříve bývalo ideálním místem pro vývoj. Evoluční výhoda se proto kvůli znečištění oceánů může proměnit v evoluční past, uvádí nová studie zveřejněná v odborném časopise Frontiers in Marine Science. Informoval o tom dnes list The Guardian.
 

Vědci z Británie a Austrálie zkoumali 121 želv pěti různých druhů z čeledi karetovitých, které moře vyplavilo na břeh nebo byly omylem chyceny do rybářských sítí. Exempláře od čerstvě vylíhnutých želviček po jedince s krunýřem do 50 centimetrů pocházely z Indického a Tichého oceánu u západního a východního pobřeží Austrálie.

Želvy všech zkoumaných druhů - s výjimkou karety pravé, u které vědci prozkoumali jen sedm jedinců - měly v trávicím ústrojí kousky plastů. Větší podíl spolykaných plastů byl u zvířat z Tichého oceánu; například u karet obrovských to bylo až 83 procent, u těch z Indického oceánu devět procent. Jedna pacifická kareta obrovská v sobě měla 144 kousků plastu větších než jeden milimetr.

Evoluce způsobila, že se mladé mořské želvy vyvíjejí v otevřených vodách daleko od břehů, uvádí spoluautorka studie Emily Duncanová z univerzity v jihoanglickém Exeteru. V takových oblastech se totiž pohybuje i méně predátorů, pro které jsou nedorostlé želvy snadnou kořistí.

"Naše výsledky však naznačují, že toto evoluční chování je nyní vede do 'pasti' - přivádí je do velmi znečištěných oblastí, jako je velká tichomořská odpadková skvrna," uvedla Duncanová s odkazem na místo s velkou koncentrací odpadu. Podle odbornice není jasné, jaký dopad má požití plastů na mladé želvy, může však ohrožovat populaci těchto druhů.

"Mladé mořské želvy obecně nemají specializovanou stravu - snědí cokoliv, podle naší studie včetně plastů," dodala Duncanová.

"Poměrně málo mladých mořských želv přežije první rok života, je proto zásadní, abychom zmenšili hrozbu a zajistili těmto úžasným druhům dlouhodobé přežití," citoval The Guardian vědeckého šéfa Světového fondu na ochranu přírody (WWF) Marka Wrighta, který se na studii nepodílel. Vyhynutí podle něj čelí šest ze sedmi druhů mořských želv.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist