https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/mlade-velryby-zachranene-z-londynskeho-zdymadla-zamirilo-proti-proudu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Mládě velryby zachráněné z londýnského zdymadla zamířilo opět proti proudu

10.5.2021 18:59 | LONDÝN (ČTK)
Plejtvák malý
Plejtvák malý
Třímetrové mládě plejtváka malého, které v neděli večer vyprostili záchranáři ze zdymadla v londýnské části Temže a nasměrovali ho k ústí řeky, zamířilo opět proti proudu. Velrybu spatřil reportér agentury Reuters. Kytovec vzdálený stovky kilometrů od svého přirozeného prostředí v Severním moři je pravděpodobně zraněný a panují obavy o jeho zdraví.
 

"Popravdě řečeno už mu dochází řeka - nemá kam plavat, pokud se neotočí a nepoplave správným směrem," uvedl Martin Garside z londýnské přístavní správy.

Ztracené velryby si poprvé v neděli večer všimli lidé ve zdymadle v londýnském obvodu Richmond, na jihozápadě britské metropole. Záchranáři na vyproštění velryby pracovali několik hodin a následně jí pomohli necelé dva kilometry zpátky po proudu k ústí Temže.

"Život té velryby visí na vlásku: je zraněná, je velmi mladá a je velmi daleko od domova," uvedl Garside.

"Toto zvíře pochází ze severu Severního moře - takže je stovky mil od místa, kde by mělo být. Velryba je sto mil od ústí Temže do Severního moře. ... Po matce nejsou žádné stopy," dodal Garside.

Plejtvák malý je nejmenší ze všech kosticovců, podřádu kytovců. Dosahuje velikosti okolo osmi až devíti metrů. Tyto velryby preferují chladnější teploty a živí se různorodou stravou od krillu, tedy malých korýšů, po drobné ryby. Přítomnost jednoho ze zástupců tohoto druhu v Temži je více než neobvyklá a zatím není jasné, proč se toto mládě od svých běžných vod natolik vzdálilo.

"Velryba se mohla ztratit při sledování kořisti, nebo je nemocná či zraněná," uvedl Danny Groves ze sdružení na ochranu velryb a delfínů WDC.

"Stejně tak se mnoho velryb a delfínů dostane do potíží, protože je na moři například zasáhlo plavidlo, poranili se o rybářské sítě, z cesty je svedl podmořský hluk seismických průzkumů při hledání ropy a plynu nebo hlasitý podvodní sonar vojenských cvičení," dodal Groves.

V roce 2006 v Temži uhynul zbloudilý mladý samec vorvaňovce arnaka, který podlehl dehydrataci, protože se tu nedokázal nakrmit. Na dolní tok řeky se v roce 2018 zatoulala i běluha severní.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist