https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/mladi-aktiviste-na-summitu-vyzvali-k-boji-se-zmenami-klimatu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Mladí aktivisté na summitu vyzvali k boji se změnami klimatu

23.9.2019 00:14 (ČTK)
Mladí ekologičtí aktivisté, kteří se v sobotu shromáždili na vůbec prvním mládežnickém summitu OSN o klimatu, vyzvali k mnohem radikálnějšímu boji s klimatickými změnami. / Ilustrační foto
Mladí ekologičtí aktivisté, kteří se v sobotu shromáždili na vůbec prvním mládežnickém summitu OSN o klimatu, vyzvali k mnohem radikálnějšímu boji s klimatickými změnami. / Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Mattias Nutt / WEF
Mladí ekologičtí aktivisté, kteří se v sobotu shromáždili na vůbec prvním mládežnickém summitu OSN o klimatu, vyzvali k mnohem radikálnějšímu boji s klimatickými změnami. Na setkání vystoupila i mladá švédská ekologická aktivistka Greta Thunbergová. Summit, kterého se podle světových agentur účastní více než 700 mladých aktivistů, se koná v New Yorku.
 

"Ukázali jsme, že jsme jednotní, a že my, mladí lidé, jsme nezastavitelní," uvedla na summitu 16letá Thunbergová, která začala již před více než rokem pravidelně v pátek protestovat u švédského parlamentu. Svou činností inspirovala vznik studentského hnutí Fridays for Future (Pátky pro budoucnost), kdy studenti v pátečních dnech místo vyučování stávkují a demonstrují.

Aktivisté na sobotním shromáždění mimo jiné vyzvali k větší podpoře fondu, který financuje klimatická opatření v rozvojových zemích. Podle velvyslankyně generálního tajemníka OSN pro mládež jsou klimatické změny "určujícím tématem naší doby a ovlivnily již miliony mladých lidí po celém světě". Jen během krátkého života Thunbergové například vzrostla teplota na Zemi o 0,34 stupně.

Jak uvedla Komal Karishma Kumarová, aktivistka z Fidži, globální oteplování si nevybírá svou daň pouze na planetě Zemi, ale rovněž i na její generaci, zejména pokud lidé pocházejí z podobných tichomořských ostrovů, jako je ten její. "Mladí lidé z různých částí světa žijí v neustálém strachu a klimatické úzkosti, obávají se o budoucnost, trpí nejistotou, pokud jde o jejich zdravý život či život jejich dětí," uvedla Kumarová.

Projevům na mládežnickém summitu naslouchal i generální tajemník OSN António Gutteres, který na dnešek svolal summit OSN o klimatu, kterého se mají účastnit desítky světových vůdců. Mladým aktivistům poděkoval, že díky nim se z něj, pokud jde o boj s globálním oteplováním, stal namísto pesimisty optimista.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jan Šimůnek

23.9.2019 17:56
Trochu mi ti mladí aktivisté připomínají hošíky z filmu "Sedm statečných" (toho původního z roku 1960), kteří přijdou za Bernardem O'Reillym pyskovat, jak jsou jejich tátové zbabělí, že nebojují proti Calverovi a jeho bandě. O'Reilly si je přehodí přes kolena a naplácá jim na zadky a pak k nim má řeč, jak oni a jejich matky a sourozenci visí na jejich otcích jako mlýnské kameny a ti musejí řešit, aby nezemřeli hladem a z jiných podobných příčin, včetně takových, které nemohou nijak ovlivnit.
Obávám se, že i ti současní mlaďoši by potřebovali podobnou lekci (pokud na ni už nejsou moc staří), protože jejich rodiče řeší jejich školy, smartfouny a podobné, a aby to zajistili, tak na nějaké fikce s klimatem prostě nemají čas a sílu.
Odpovědět
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist