https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/moravskoslezsky-kraj-vyclenil-devet-milionu-korun-pro-lesniky
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Moravskoslezský kraj vyčlenil devět milionů korun pro lesníky

14.12.2018 00:12 | OSTRAVA (ČTK)
Devět milionů korun připravil Moravskoslezský kraj na pomoc lesníkům v boji s kůrovcovou kalamitou a na hospodaření v lesích. / Ilustrační foto
Devět milionů korun připravil Moravskoslezský kraj na pomoc lesníkům v boji s kůrovcovou kalamitou a na hospodaření v lesích. / Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Devět milionů korun připravil Moravskoslezský kraj na pomoc lesníkům v boji s kůrovcovou kalamitou a na hospodaření v lesích. Dotace mohou použít například na oplocení porostů k ochraně před zvěří, úklid klestí nebo na lapače hmyzích škůdců. Novinářům to včera řekla náměstkyně hejtmana Jarmila Uvírová (ANO).
 

Dotační příspěvek má lesníkům kompenzovat náklady související s řešením kůrovcové kalamity, a to hlavně tam, kde nemohou čerpat peníze z dotačního programu státu. "Situace v našich lesích vygradovala kvůli kůrovci do kalamitního stavu. Proto jsem letos v létě zřídil kalamitní štáb, který jednal s vlastníky lesů, odborníky a zástupci Moravskoslezského kraje. Slíbili jsme, že pomůžeme tuto neudržitelnou situaci řešit. Taky jsme slíbili finanční podporu," připomněl hejtman Ivo Vondrák (ANO).

Podle Uvírové chce kraj podporovat zachování nebo obnovu lesních ekosystémů, proto si vlastníci lesů mohou požádat i o prostředky na údržbu. Žádosti bude kraj přijímat od 1. února do 28. června 2019.

Kraj chce zintenzivnit i boj proti šíření jmelí bílého. S ministerstvem životního prostředí se mu podařilo dohodnout snížení povinné spoluúčasti u žadatelů, kteří budou žádat stát o příspěvek na zamezení šíření tohoto jmelí. Původně měli žadatelé hradit 30 procent nákladů, spoluúčast byla snížena na 15 procent. Moravskoslezský kraj chce zvýhodněných podmínek také využít a o státní podporu na boj se jmelím požádat.

"Je nám jasné, že pro některé majitele napadených stromů může být i tato nízká patnáctiprocentní spoluúčast neúnosná. Invazi jmelí do našeho regionu vnímáme jako velký problém, který rozhodně chceme řešit. Proto je Moravskoslezský kraj připraven úspěšným žadatelům o podporu nabídnout možnost získat individuální dotaci, která by povinné spolufinancování na projektu alespoň částečně pokryla," doplnila Uvírová. Kraj plánuje i semináře, kde zájemcům vysvětlí podmínky a způsob podávání žádostí.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist