https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/morawiecki-pry-zrusil-cestu-do-madarska-kvuli-pritomnosti-babise-a-sporu-o-turow
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Morawiecki prý zrušil cestu do Maďarska kvůli přítomnosti Babiše a sporu o Turów Aktualizováno

23.9.2021 19:05 | VARŠAVA/PRAHA/BUDAPEŠŤ (ČTK)
Předseda polské vlády Mateusz Morawiecki zrušil plánovanou cestu na demografický summit v Budapešti. Důvodem je přítomnost českého premiéra Andreje Babiše, napsal zpravodajský portál wPolityce.pl bez upřesnění zdroje informace. Mluvčí polské vlády Piotr Müller dnes před novináři potvrdil, že zrušení premiérovy cesty do Budapešti souvisí se sporem s Čechy o důl Turów. Babiš novinářům před odletem z Maďarska řekl, že se mu nechce věřit, že by kvůli tomu Morawiecki nedorazil. Nejde podle něj o politickou, ale odbornou záležitost. Polská vláda je podle polského tisku blízko k tomu, aby rozhovory s českou vládou přerušila, a polští vyjednávači zvažují zrušení páteční cesty do Prahy k dalšímu kolu jednání o dolu Turów.
 

České návrhy jsou totiž podle nich nákladnější než pokuta, kterou za pokračování v těžbě vyměřil Polsku unijní soud. Mluvčí polské vlády ale dnes uvedl, že kabinet počítá s tím, že rozhovory v krátké době dospějí k dohodě.

České ministerstvo životního prostředí však nemá informace o tom, že by polská strana na setkání nedorazila. "Normálně počítáme se zítřejším (pátečním) jednáním a další jednání mají probíhat příští týden tři dny," řekla ČTK mluvčí ministerstva Petra Roubíčková. O tom, jaký by byl postup Česka, kdyby Polsko jednání odmítlo, nechtěla spekulovat.

V maďarské metropoli dnes začal 4. budapešťský demografický summit, jehož hlavním tématem je Rodina: klíč k udržitelnosti. Záměrem je diskutovat o podpoře mladých rodin a vytváření co nejlepších podmínek pro zvyšování porodnosti, aby se zamezilo stárnutí populace.

Účast na této vrcholné schůzce původně plánoval i Morawiecki, než se rozhodl, že nepojede. Polsko tak na akci zastupovala ministryně rodiny, práce a sociální politiky Marlena Malagová. "Naše činnost v mezinárodních záležitostech je soustředěna na otázku (dolu Turów), a proto se premiér rozhodl odvolat svou návštěvu. Polsko podnikne další kroky s cílem spor ukončit, s využitím stávajících právních a politických nástrojů," řekl vládní mluvčí podle agentury PAP.

"Mně se tomu ani nechce věřit, protože to jednání není na úrovni premiérů. My o tom nikdy nejednali, jednají experti," řekl Babiš. V pátek je podle něj v plánu další zasedání k Turówu, za Česko jednají náměstci ministrů zahraničních věcí a životního prostředí, uvedl.

"Naše strana se snažila dlouho jednat s polskou stranou, ta to odmítala a bohužel to dopadlo, jak to dopadlo. Je potřeba se domluvit. Povinností mojí a našich kolegů je bojovat za české zájmy, bojujeme za české obyvatele v Libereckém kraji," doplnil předseda české vlády. Země visegrádské čtyřky (V4 - ČR, Slovensko, Polsko, Maďarsko) podle něj musí držet spolu.

Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 milionu korun) za neuposlechnutí květnového soudního příkazu okamžitě přerušit těžbu v dole Turów. Toto předběžné rozhodnutí unijní soud vydal po české žalobě, podle níž důl mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Polsko však příkaz dodržet odmítlo a požádalo soud o jeho zrušení s tím, že náhlé zastavení těžby by ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst.

V úterý Morawiecki rozhodnutí Soudního dvoru EU o udělení pokuty Polsku důrazně odmítl jako špatné a slíbil, že Varšava využije všechny právní i jiné prostředky k tomu, aby prokázala jeho nevyváženost. Premiér zároveň obvinil Česko, že se v řešení sporu chová "absolutně bez dobré vůle".

"Vláda je blízká přerušení rozhovorů s Čechy," napsal dnes list Dzienik Gazeta Prawna na svém webu. Podle listu polští vyjednávači vážně zvažují odvolání páteční návštěvy. "Vzhledem k postoji Čechů uvažujeme o tom, zda další jednání mají vůbec smysl," řekl deníku nejmenovaný zdroj z polské vlády. Potvrdil, že i odvolání cesty premiéra Morawieckého do Budapešti "je reakcí na postoj Čechů".

Deník napsal, že i předchozí jednání o Turówu, které se mělo konat minulý týden, bylo také odvoláno. Češi podle něj tvrdili, že se tak stalo proto, že Poláci nepřipravili příslušné dokumenty, polská strana naopak přesvědčovala o tom, že za situaci jsou zodpovědní jižní sousedé.

Podle zmíněného zdroje by přistoupení na české návrhy "bylo dražší" než každodenní placení pokut Bruselu, a to tím spíše, že prý Češi od počátku jednání stupňují finanční požadavky.

Odlišné stanovisko dnes podle polských médií vyjádřil vládní mluvčí. "Počítáme, že jednání s Čechy ohledně Turówa, která pokračují, skončí v nejbližší době podpisem dohody," řekl na tiskové konferenci mluvčí Piotr Müller. Dodal, že Polsko nemůže souhlasit s uzavřením dolu a vyvoláním energetické krize u statisíců a dokonce milionů Poláků a desetitisíců podniků. Vláda se podle mluvčího vynasnaží, aby spor dospěl ke smírnému řešení.

Müller podle agentury PAP uvedl, že na stole je nabídka pomoci regionu dotčenému těžbou v Turówu v řádu 40-50 milionů eur, o které byl dnes informován rovněž český velvyslanec v Polsku. Ivan Jestřáb byl dnes pozván na ministerstvo zahraničí, kde jej náměstek ministra Szymon Szynkowski vel Senk informoval o návrhu na ukončení sporu, uvedl mluvčí Müller podle serveru Forsal.pl.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Zbyněk Šeděnka

23.9.2021 20:04
Takže už i Morawiecki je na Babiše alergický. Halt se to šíří už i za hranice.
Odpovědět
kk

karel krasensky

23.9.2021 20:21
Ono je to celkem legrace s těmi pšonky.V minulosti jsem zachytil článek,že polský soud udělil nějakou obrovskou pokutu v miliardách Gazpromu.Počítám,že rozsudek v Gazpromu použili na určitou část těla.A ted pšonkum přišel uder ze strany z které to nečekali a mohou se škrabat levou rukou za pravým uchem jak z toho ven.Bude zajímavé sledovat jak se to celé bude vyvíjet dál
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist