https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/mpo-navrhuje-vyjimku-pro-pouziti-olova-ci-rtuti-pri-vyrobe-nekterych-produktu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ministerstvo průmyslu navrhuje výjimku pro použití olova či rtuti při výrobě některých produktů

8.1.2024 01:32 (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | marifro.mail.ru / Depositphotos
Výjimku pro použití olova, rtuti nebo chromu v některých výrobcích navrhuje ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO). Má jít například o čidla ve zdravotnických diagnostických zařízeních, absorpční plynová tepelná čerpadla a kapilární reometry, které zkoumají vlastností polymerů. Olovo, chrom a rtuť jsou při výrobě těchto produktů podle MPO nezbytné a dosud se je nepodařilo nahradit jinými látkami. Návrh ve středu projedná vláda.
 

Náhradu za olovo jako tepelného stabilizátoru se podle MPO nepodařilo vyřešit při výrobě čidel, které se používají ve zdravotnických diagnostických zařízeních. "Stávající náhrady olova nejsou spolehlivé pro všechny parametry nebo mají pro tyto parametry nízkou přesnost," sdělilo MPO v důvodové zprávě k návrhu.

Podobná je situace podle MPO také s chromem a jeho užitím v absorpčních plynových tepelných čerpadlech nebo rtutí v kapilárních reometrech. "Nahrazení rtuti v převodnících tlaku taveniny při teplotě vyšší než 300 stupňů Celsia a tlaku vyšším než 1000 barů je v současné době vědecky a technicky neproveditelné," doplnilo MPO.

Návrhem MPO by se změnilo nařízení vlády, které stanovuje omezení pro používání některých nebezpečných látek v elektrických a elektronických zařízeních. Odpovědnost za to, aby produkty splňovaly náležité parametry, nese výrobce včetně dovozce. Omezení některých látek má vést například ke zmírnění dopadů při jejich likvidaci na životní prostředí.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jaroslav Řezáč

9.1.2024 09:23
hra na komedii. Když máte správný důvod, tak je asi všechno zdraví i to naše zdravotnictví by asi potřebovalo vyjímku.
Odpovědět
ig

9.1.2024 12:02
Že by se pomaloučku, zlehýnka, regionálně vracel zdravý rozum? Po hurá akcích typu zákaz olova v pájkách a rtuti v teploměrech se ukazuje, že to zase není až taková brnkačka a hledá se, kudy dál :-)
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist