https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/mrtvych-slonu-s-nevysvetlenou-pricinou-uhynu-v-botswane-pribyva
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V Botswaně přibývá mrtvých slonů s nevysvětlenou příčinou úhynu

3.7.2020 08:15 | GABORONE (ČTK)
Úřady potvrdily nejméně 275 mrtvých slonů. Před dvěma týdny jich bylo 154. Ilustrační snímek.
Úřady potvrdily nejméně 275 mrtvých slonů. Před dvěma týdny jich bylo 154. Ilustrační snímek.
V oblasti delty řeky Okavango v Botswaně přibývá mrtvých slonů, u kterých není jasná příčina úhynu. Úřady už jich potvrdily nejméně 275, zatímco před dvěma týdny jich bylo hlášeno 154. Příčina úhynu se stále vyšetřuje, pytláctví už ale úřady vyloučily, protože těla mrtvých zvířat byla netknutá. Informovala o tom dnes agentura Reuters.
 

Vzorky tkáně mrtvých slonů byly odeslány k rozboru do Zimbabwe, Jihoafrické republiky a Kanady, uvedlo ministerstvo životního prostředí. Ředitel národních parků Cyril Taolo podle agentury AFP oznámil, že zatím bylo vyloučeno pytláctví, jelikož sloni byli nalezeni s kly. Nešlo ani o antrax, tedy sněť slezinnou, která v této části Botswany divoká zvířata občas postihuje.

Na začátku května organizace Sloni bez hranic (EWB) informovala, že na základě svých leteckých průzkumů dospěla k závěru, že v oblasti hynou sloni všech věkových kategorií. Někteří živí sloni, které organizace pozorovala, se zdáli být slabí, letargičtí a vyhublí.

"Někteří sloni působili dezorientovaně, měli potíže s chůzí, projevovali známky částečného ochrnutí nebo kulhání," uvedl ředitel EWB Mike Chase. Jeden slon podle něj chodil v kruhu a nedokázal změnit směr, přestože ho k tomu pobízeli další členové stáda.

EWB ve své zprávě uvedla, že zaznamenala 356 mrtvých slonů. Chase zdůraznil, že je nutné urychleně zjistit, zda uhynuli následkem otravy či nemoci. Zprávu s datem 19. června obdržela média ve středu, poznamenala agentura AFP. EWB ve zprávě uvádí, že zhruba 70 procent těchto slonů uhynulo asi před měsícem, zatímco zbývajících 30 procent během dvou týdnů před sepsáním zprávy.

V Africe se kvůli pytláctví stavy slonů snižují, v Botswaně tomu tak ale není. Žije v ní téměř třetina všech afrických slonů a stáda se tam stále zvětšují - zatímco na konci 90. let v zemi žilo zhruba 80.000 slonů, nyní je jich kolem 130.000. Agentura Reuters poznamenala, že se o to zasloužila dobrá správa rezervací.

Mezi místními zemědělci ale sloni dobrou pověst nemají, protože jim někdy ničí úrodu. Prezident Mokgweetsi Masisi loni zrušil pětiletý zákaz lovu, který zavedl jeho předchůdce Ian Khama. Letos však lovecká sezona kvůli koronaviru vůbec nezačala, protože se mnoho zájemců do země kvůli zavřeným hranicím nedostalo.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (4)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jaroslav Štemberk

3.7.2020 23:13
Předpokládal bych, že půjde o nějakou epidemii, kde je potřeba urychleně najít původce a přijmout adekvátní opatření. Populace slona afrického v deltě Okawanga je nyní ta vůbec nejhustší, proto také nejvíc náchylná k epidemiím.
Odpovědět
KK

Karolina K

4.7.2020 08:20
Dost to sedí na projevy, které se popisují u následků zavedení 5G satelitů. Děje se to samé i u ptáků. Za poslední 2 měsíce bylo vyneseno mnoho satelitů na oběžnou dráhu..Bylo na to mnoho studií co vše to udělá se zvířaty, jen je nikdo nechce slyšet. Frekvence 5G podle vědců narušují Schumannovy resonance, na kterých je postaveno vše živé. Takže se dá očekávat úhyn mnoha dalších druhů. V Německu to jsou sýkorky atd. Nepříznivé efekty zavedení 5G jsem dobře známy, jen se úspěšně tají. v USA byl snad zaveden dokonce zákon, který zakazuje si na negativní vliv 5G stěžovat ze zdravotních důvodů (pro jistotu). Miliony let se příroda vyvíjí a tupí destruktivní lidstvo ji zvládne zmasakrovat během 200 let..
Odpovědět
SC

Stanislav Chytrý

5.7.2020 19:29 Reaguje na Karolina K
Karolíno. Co to jsou 5G satelity? To fakt neznám. Pokud mluvíte o frekvenci 5 GHz, tak na ní už dlouhá léta běží wi-fi sítě. Určitě něco takového mají v nejedné ZOO a sloni jim tam nehynou. Pokud máte na mysli sítě mobilních telefonů. Tak 5G (pátá generace) běží na frekvencích, které byly dříve vyhrazeny pro digitální vysílání. Také jsem si nevšiml, že by televize měla nějaký negativní vliv na lidi. Když pomineme, že TV mnohé ovlivňuje či je brzdí v myšlení. Pokud něco začnete psát, tak zkuste si tu problematiku nastudovat, ať nešíříte bludy a neděláte pak ze sebe. Však vy víte co :-)
Odpovědět
SC

Stanislav Chytrý

5.7.2020 19:25
Doufejme, že vědci brzy přijdou na to co hubí ty slony, aby je bylo možné zachránit.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist