https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/muz-z-litomericka-podle-policie-travil-zvirata-zakazanym-jedem
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Muž z Litoměřicka podle policie trávil zvířata zakázaným jedem

6.2.2018 12:28 | LITOMĚŘICE (ČTK)
Zvířata trávil muž karbofuranem. Ilustrační snímek
Zvířata trávil muž karbofuranem. Ilustrační snímek
Až osm let vězení hrozí muži z malé obce na Litoměřicku, který podle policie jedem karbofuran trávil zvířata ve volné přírodě. Při domovní prohlídce u něj kriminalisté našli desítky gramů této chemické látky, která je v České republice zakázaná a mohla by způsobit smrt skoro čtyř desítek lidí. Novinářům to řekl kriminalista Lukáš Dastlík.
 

Litoměřická policie na případu pracovala přibližně dva roky. Na počátku byl podle Dastlíka podnět veřejnosti. Nakonec policie obvinila muže středního věku z přechovávání omamné a psychotropní látky a jedu, týrání zvířat a zanedbání péče o zvíře z nedbalosti. "V rámci domovní prohlídky jsme u něj zajistili jed karbofuran. Jedná se o vysoce toxický jed, který se dříve používal v rostlinoléčbě. Kromě toho, že ho používal v rámci své práce, jak tvrdí, tak ho aplikoval do požerových návnad, do vajíček a do ryb," řekl ČTK Dastlík. Policie zabavila 28,5 gramu karbofuranu. Jed byl v potravinových sklenicích. "Toto množství jedu by bylo schopno vyvolat poškození zdraví u 407 osob, případně zapříčinit smrt 37 dospělých osob," doplnili kriminalisté.

Po jedovaté návnadě uhynula například kuna lesní, straka obecná nebo volavka popelavá. Zvířata podle policie před smrtí velmi trpěla. Po požití jedu zvíře umírá v bolestech a křečích. "V současné době je to zakázaný jed v rámci Evropské unie," doplnil Dastlík. V současné době je podle kriminalistů podána obžaloba a případ bude řešit litoměřický soud. Údajný pachatel čelí obžalobě i z nedovoleného ozbrojování, protože u něj kriminalisté našli i neoprávněně drženou zbraň.

Podle Dastlíka jde o první případ, kdy se povedlo prokázat trávení zvířat tímto nebezpečným jedem. Policie je vyšetřovala v minulosti opakovaně. Pachatele otrav psů a ptactva ale nezjistila.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist