https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/mykologove-z-ceska-a-francie-objevili-novy-druh-muchomurky
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Mykologové z Česka a Francie objevili nový druh muchomůrky

9.4.2021 01:52 | BRNO (ČTK)
Zda je houba jedlá, anebo jedovatá, mykologové neinformovali.
Zda je houba jedlá, anebo jedovatá, mykologové neinformovali.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | Moravské zemské muzeum
Mykologové popsali nový druh muchomůrky, roste v Česku i ve Francii. Dostala název Amanita vladimirii po Vladimíru Antonínovi, mykologovi z Moravského zemského muzea. Nový druh patří mezi muchomůrky s pochvou, ale bez prstenu. O objevu, který publikoval časopis Phytotaxa, informovalo muzeum.
 

Mykolog Antonín s kolegou poprvé houbu sbírali v Beskydech a Javorníkách. Tehdy ještě muchomůrka neměla jméno, které nakonec dostala právě po svém prvním nálezci. Vědecký popis nového druhu je dílem mykoložky zemského muzea Hany Ševčíkové a dvou francouzských odborníků.

"Na základě dobře zdokumentovaných sběrů kolegů a také díky vlastnímu nálezu v oblasti Vsetínských vrchů a dalšího sběru z Francie se nám podařilo zjistit, že se jedná o nový druh," uvedla Ševčíková.

Při popisu nového druhu využili odborníci klasické mikroskopické studie i moderní metody multigenové molekulární analýzy. Zda je houba jedlá, anebo jedovatá, mykologové neinformovali. Pokud by na ni houbaři narazili, mají si ji prý spíše vyfotit.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

KT

Karel Tejkal

9.4.2021 16:51
Houba je s vysokou pravděpodobností jedlá, protože všechny muchomůrky této skupiny (bez prstenu) jsou jedlé. Jsou však křehké konzistence a na chuť asi žádná sláva. Navíc kvůli výrazné pochvě hrozí záměna za smrtelně jedovaté druhy kolem muchomůrky zelené (Amanita phalloides).
Ovšem určit správně nález Amanita vladimirii je úloha pro velmi zkušené mykology.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist