https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/mysi-trapi-australske-zemedelce-zkousene-pozary-povodnemi-i-pandemii
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Myši trápí australské zemědělce zkoušené požáry, povodněmi i pandemií

29.6.2021 02:08 | SYDNEY (ČTK)
Invaze škůdců jako myši zdánlivě přicházejí odnikud a stejně nečekaně mizí.
Invaze škůdců jako myši zdánlivě přicházejí odnikud a stejně nečekaně mizí.
Foto | 4028mdk09 / Wikimedia Commons
V noci se podlahy stodol ztrácejí pod vrstvou myších tělíček. Stropy zdánlivě ožívají, ozývá se z nich škrábání. Jedna rodina tvrdí, že za požár jejího domu můžou myši, které přehryzaly elektrické dráty, píše agentura AP. Rozsáhlé oblasti australského státu Nový Jižní Wales ohrožuje invaze myší, která podle tamní vlády nemá obdoby. Kolik milionů hlodavců se usadilo na obhospodařovaných pláních v tomto státu, nikdo netuší.
 

"Dostali jsme se do kritického bodu. Pokud do jara výrazně nesnížíme populaci myší, dostanou se venkovské oblasti do absolutní ekonomické a sociální krize," varoval před časem Adam Marshall, ministr zemědělství Nové Jižního Walesu.

Bruce Barnes, zemědělec hospodařící nedaleko městečka Bogan Gate, řekl, že je to sázka do loterie: zaseje a bude doufat, že o plodiny nepřijde. Hrozí, že pokud velké množství myší zimu na jižní polokouli přežije, ještě před sklizní zlikvidují pšenici, ječmen a řepku.

Vláda státu objednala 5000 litrů zakázaného jedu bromadiolon z Indie, ačkoliv federální úřady ještě nevydaly povolení k jeho nouzovému použití. Mezi kritiky tohoto řešení panují obavy, že prostředek nezabije jen myši, ale i další zvířata, mezi nimi zástupce chráněných druhů nebo domácí mazlíčky.

"Musíme se vydat touto cestou, protože potřebujeme něco, co je extra silné, něco, co odpovídá napalmu, a s myšmi bude konec," řekl Marshall.

Invaze myší znamená pro zemědělce v australském nejlidnatějším státu další ránu. V uplynulých letech se museli vypořádat s požáry, suchy, záplavami, dopady pandemie covidu-19. Nyní přišla další pohroma: myš domácí.

Nejhorší je to po setmění, kdy jsou myši, jež se během dne ukrývaly, aktivní. Za světla není rozsah krize tak znát. Na silnicích se válí rozjetá tělíčka, ale o ta se brzy postarají ptáci. Stohy se rozpadají, protože vyhladovělí hlodavci si v nich budují hnízda. Na chodnících leží uhynulé myši, které sežraly otrávenou návnadu.

To, co nemizí ve dne ani v noci, je pach myší moči a rozkládajících se těl hlodavců. Na ten si lidé stěžují nejvíc.

"Trápíte se s tím celý den. Venku kladete návnady, snažíte se dělat všechno pro to, abyste tu současnou situaci nějak zvládli, a pak přijdete domů a tam je ten smrad chcíplých myší," vypráví Jason Conn, který hospodaří na rodinné farmě nedaleko Wellingtonu ve středním Novém Jižním Walesu. "Zalezou pod střechu. Pokud je někde skulinka, máte je v posteli. Někoho v posteli i pokoušou," říká tento zemědělec.

Colin Tink odhaduje, že se mu nedávno během jediné noci podařilo utopit 7500 myší v krmné nádobě pro dobytek naplněné vodou. "Myslel jsem si, že jich bude několik stovek, ale netušil bych, že jich dostanu 7500," říká.

Barnes má myši v balících sena. Bojuje proti nimi pomocí návnad s fosfidem zinečnatým, což je jediná chemikálie, kterou velkofarmáři v Austrálii mohou používat. Doufá, že v zimě mrazy pomohou invazi myší zastavit.

Barnes a další zemědělci před rokem 2020 zažili čtyři roky sucha, pak přišly záplavy, které byly v některých částech Nového Jižního Walesu nejhorší za půl století. Do toho jim kvůli pandemii covidu-19 chyběla pracovní síla. Ovoce hnilo na stromech, protože baťůžkáři ze zahraničí, pracující dříve jako sezonní brigádníci, nemohli přijet.

Invaze škůdců jako myši zdánlivě přicházejí odnikud a stejně nečekaně mizí. Nemoci a nedostatek potravy zřejmě vedou k zastavení nárůstu jejich populace, protože myši požírají samy sebe: nemocné a slabé kusy a mláďata.

Steve Henry, výzkumník vládní agentury, která vyvíjí strategii, jak snížit dopad myší invaze na zemědělství, říká, že je zatím brzy odhadovat, jaké škody budou na jaře. Cestuje po Novém Jižním Walesu a někdy i dvakrát za den se účastní schůzí s místními lidmi, aby s nimi mluvil o problému, který je nyní tak trápí. "Lidé jsou kvůli boji s myšmi vyčerpaní," říká Henry.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (7)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

JH

Jaqen Hghar

29.6.2021 08:49
mě zas od sousedů lozí potkáni, asi proto, že to jsou kreténi, stejně jako australané
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

29.6.2021 09:11 Reaguje na Jaqen Hghar
I já mám podobného souseda a během týdne jsem intenzivním lovem
do sklopce a pružinových pastí jeho "chovnou stanici" zlikvidoval.
Na jed jsou už vybíraví a navíc ty běžně dostupné jsou spíše pro
ně asi vitamíny. Pasti už neznají a tak do nich lezli jak blbí.
Jinak dobrý soused je k nezaplacení a ten špatný je k uzoufání.
I v Austrálii je to pouze a pouze o prevenci.
Odpovědět
JH

Jaqen Hghar

29.6.2021 21:44 Reaguje na Břetislav Machaček
do sklopce chytím maximálně ježka, když ho vyhodím a sklopec nastražím znovu, tak ho tam mám zase a do pasti je nechytím, protože mezi tím bordelem, co tam mají, maj krmení pro zvířátka
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

29.6.2021 10:35 Reaguje na Jaqen Hghar
Ti Australani za myši nemohou. Myši se tam dostaly s lodní dopravou a protože na kontinentu nemají moc predátorů, prostě se rozmnožily. Je to něco podobného jako s králíky. Kdysi tam Evropani přivezli 24 králíků a dneska jich tam jsou možná stovky miliónů. A není na jejich likvidaci recept.
Odpovědět
JH

Jaqen Hghar

29.6.2021 21:37 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
na králíčky vyvinuli virus a u nás asi náhodou, skoro vyhynuli naši králíci, na kapříky taky a už to tu máme taky
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

29.6.2021 22:11 Reaguje na Jaqen Hghar
Za to může ta globalizace. Letecká doprava je schopna cokoliv dopravit okamžitě na druhý konec Zeměkoule. Covid 19 je toho názorným příkladem.
Odpovědět
JO

Jarka O.

30.6.2021 08:28 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Nejen kovid, taky prepravovali kazdorocni chripku.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist