https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/mysliborice-na-trebicsku-zorganizovaly-petici-proti-ulozisti
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Myslibořice na Třebíčsku zorganizovaly petici proti úložišti

30.5.2018 03:54 | MYSLIBOŘICE (ČTK)
Na Vysočině jsou čtyři z devíti území uvažovaných pro úložiště. SÚRAO má letos zredukovat počet lokalit na čtyři, finální by měl vybrat v roce 2025. Úložiště, v němž by měly být trvale v hloubce půl kilometru uloženy tisíce tun vyhořelého paliva z jaderných elektráren, má v ČR vzniknout do roku 2065. / Ilustrační foto úložiště jaderného odpadu
Na Vysočině jsou čtyři z devíti území uvažovaných pro úložiště. SÚRAO má letos zredukovat počet lokalit na čtyři, finální by měl vybrat v roce 2025. Úložiště, v němž by měly být trvale v hloubce půl kilometru uloženy tisíce tun vyhořelého paliva z jaderných elektráren, má v ČR vzniknout do roku 2065. / Ilustrační foto úložiště jaderného odpadu
Licence | Volné dílo (public domain)
Zdroj | SÚRAO
Starosta Myslibořic na Třebíčsku Milan Palát sbírá podpisy pod petici proti výstavbě úložiště radioaktivního odpadu. Podporuje ho v tom spolek SOS Na Skalním. V sobotu a v neděli přitom Správa úložišť radioaktivního odpadu (SÚRAO) v lokalitě EDU západ, kam Myslibořice patří, prováděla výzkum veřejného mínění ohledně úložiště. Součinnost obce při tom nepotřebuje, výzkum pro ně provádedla Akademie věd, řekl Palát.
 

Spolek SOS Na Skalním uspořádá 2. června Protest Fest. Během této akce chce informovat veřejnost o blížícím se referendu o úložišti, které se bude konat 16. června v Jaroměřicích nad Rokytnou, uvedl za spolek Jaroslav Vysoký. Podle něho už petici odmítající výstavbu úložiště, kterou iniciovaly Ratibořice, podepsaly asi 3000 lidí. Ratibořice jsou jednou z místních částí Jaroměřic nad Rokytnou, které podle Vysokého už první část petice s asi 2000 podpisy odeslaly ministerstvu průmyslu a obchodu. Palát petici adresuje přímo SÚRAO.

Myslibořice i Jaroměřice nad Rokytnou patří do lokality, kterou SÚRAO vybrala jako jednu z devíti v republice pro možné umístění hlubinného úložiště vyhořelého jaderného odpadu. Je označená jako EDU západ. Dotýká se kromě Myslibořic a místních částí Jaroměřic nad Rokytnou také obcí Dolní Vilémovice, Zárubice, Ostašov a Lipník.

Podle webových stránek SÚRAO se veřejné mínění bude zjišťovat na vzorku asi 300 lidí z každé lokality. Podle Paláta jsou ale do výzkumu zahrnuty i obce mimo dotčené území. V případě EDU západ mimo jiné Výčapy nebo Valeč.

Myslibořice mají asi 700 obyvatel, oprávněných voličů je asi 450. Zamítavé stanovisko vůči výstavbě úložiště už podle Paláta přijalo obecní zastupitelstvo. Teď se rozhodlo zorganizovat petici, se kterou obchází domácnosti.

Na Vysočině jsou čtyři z devíti území uvažovaných pro úložiště. SÚRAO má letos zredukovat počet lokalit na čtyři, finální by měl vybrat v roce 2025. Úložiště, v němž by měly být trvale v hloubce půl kilometru uloženy tisíce tun vyhořelého paliva z jaderných elektráren, má v ČR vzniknout do roku 2065.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist