https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/myslivci-budou-protestovat-kvuli-drahym-najmum-honiteb-statnich-lesu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Myslivci budou protestovat kvůli drahým nájmům honiteb státních lesů

2.12.2022 01:02 | PRAHA (ČTK)
Myslivecké spolky, které hospodaří v honitbách státního podniku Lesů ČR, budou dnes protestovat před ministerstvem zemědělství. Chtějí upozornit na vysoké nájmy honiteb, které považují za neúnosné. Chtějí, aby se nájmy stanovovaly podle nákladů, které myslivci mají. ČTK to řekl předseda Svazu mysliveckých sdružení v Lesích ČR Josef Zibner. Očekává, že protestu se zúčastní desítky lidí.
 

Spolky sdružené ve svazu se věnují myslivosti hlavně jako zájmové činnosti. "Chceme zachovat spolkovou občanskou myslivost v honitbách Lesů ČR," uvedl Zibner. Spolky podle něj nelze vystavovat tržnímu prostředí, protože jejich činností není pouze takzvaná lovecká turistika, ale myslivci v honitbách hospodaří a starají se o ně. "Budují posedy, krmelce, přikrmují zvěř a starají se o ní a redukují stavy," řekl. Zmínil také, že podmínky pro myslivost jsou těžké například kvůli těžbě, kvůli které zvěř migruje.

Spolků typu, který zastupuje svaz, je podle Zibnera zhruba 300 a užívají třetinu honiteb Lesů ČR. Ve sdružení je nyní 16 členů. Nájemné je podle něj předražené o nejméně 50 procent. Hlavním cílem spolků je proto změnit metodu, kterou se výše nájemného stanovuje, řekl Zibner.

Uvedl, že metodu stanovování nájmů podle nákladů spolků navrhovali poslanci při schvalování poslední novely mysliveckého zákona v roce 2001, ustanovení ale nepodpořil senátní výbor. Spolky podle Zibnera v současnosti již nemají dostatek peněž a nájemné tvoří zhruba 80 procent jejich nákladů, které jsou přitom výrazně vyšší než jejich výnosy.

Doplnil, že argumenty myslivců podpořil i ombudsman Stanislav Křeček, který vyzval ministerstvo zemědělství k revizi pronájmu honiteb právnických osob hospodařících s majetkem státu.

Svaz kritizuje také plán Lesů ČR převést část honiteb pod vlastní správu. Už dříve se mluvilo o tom, že by se mohlo jednat až o 25 procent všech honiteb. Zibner se domnívá, že podnik na to nemá dostatek zaměstnanců. "Podle nás je to nereálné," řekl.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

MU

Michal Ukropec

2.12.2022 15:32
A zase se udělá nějaký " historický" kompromis se státem a ekologisty aby bylo možno střílet? Buď podmínky beru, nebo neberu! Třetí cesta je vždy nejhorší! Neobnovit pronájem, ať si L.Č.R hospodaří sami, nebo ať upraví podmínky. I ČMMJ hlavně obhajuje pohodlí zasloužilých členů na úkor myslivosti. Chybí vize jak s myslivostí dál.
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist