https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/mze-da-pristi-rok-na-vyzkum-210-milionu-kc-podporu-dostane-70-novych-projektu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ministerstvo zemědělství dá příští rok 210 milionů korun na výzkum. Projekty se zaměří na změny klimatu či omezení pesticidů

20.12.2023 01:15 (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Ministerstvo zemědělství (MZe) v příštím roce poskytne 210 milionů korun na podporu 70 nových výzkumných projektů v programu Země II. Výzkum se zaměří například na adaptaci polních plodin na změny klimatu nebo na snižování používání antimikrobik a pesticidů.
 

Podle ministerstva do roku 2032 na vědecký výzkum poskytne úřad více než miliardu korun. V příštích letech by mělo jít 834 milionů na program zaměřený hlavně na podporu inovativního zemědělství a lesnictví. Jde mimo jiné o léčby infekcí, podporu zdraví a reprodukce hospodářských zvířat a dalších oblastí, jako je řízení závlahových systémů, autonomní systémy v ovocnářství a školkařství nebo nové postupy šlechtění odrůd rostlin.

Výzkumníci v programu zaměřeném na veřejný sektor získají v dalších letech 181 milionů korun na výzkum hospodaření s organickou hmotou v orné půdě, uplatnění místní produkce na rozvoji veřejného stravování nebo například dvojího využití půdy k zemědělské výrobě a výrobě elektřiny.

Do programu Země II se přihlásilo 333 návrhů, ze kterých do odborného hodnocení postoupilo 312. Ministerstvo vybralo 70 projektů podle aktuálních i dlouhodobých cílů českého zemědělství.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

MK

Miroslav Kunc

20.12.2023 16:51
Za 210milionů by mohly být odhadem tisíce nových remízků,alejí,tůněk,mezí atd. Ach jo...
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist