https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/mze-nektere-dotace-budou-nove-vyplaceny-na-hektar-odpadne-byrokracie
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

MZe: Některé dotace budou nově vypláceny na hektar, odpadne byrokracie

23.2.2024 17:49 (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Dotace na biologickou ochranu plodin či produkci a zpracování vysokojakostních brambor budou nově vypláceny formou sazby na hektar plodin nebo kilogram brambor. Zemědělci tak už nebudou muset předkládat dokumenty, které by nárok na dotaci potvrzovaly, informovalo ministerstvo zemědělství (MZe). Tyto dotace jsou financovány z národních zdrojů. Změny podle MZe již platí.
 

Sazba pro producenty a zpracovatele brambor v režimu kvality Q CZ je nyní 61 457 korun na hektar, za kilogram zpracovaných brambor pak může žadatel získat 0,77 koruny. Ročně si pěstitelé podle MZe budou moci přijít na přibližně 50 milionů korun. V podpůrném programu Biologická ochrana rostlin jako náhrada chemické ochrany sazby závisí na druhu plodiny. Například za hektar rajčat ve skleníku je možné získat 792 000 korun, za okurky ve skleníku 714 000 korun a sazba u obilovin činí 1275 korun, informovalo MZe.

Za jednu sazenici chmele se pak sazba v programu Podpora prevence šíření virových a bakteriálních chorob chmele zvýšila o sedm korun na 22 korun. Snížil se také minimální počet sazenic na jeden hektar, a to z 2500 na 2200 kusů. Nová hranice podle MZe reaguje mimo jiné na to, že pěstitelé využívají výnosnější odrůdy chmele. MZe dále upraví sazby v programu Podpora na zajištění samostatných odrůdových zkoušek registrovaných odrůd polních plodin, které se naposledy změnily před sedmi lety, sdělilo v tiskové zprávě.

"Pro žadatele bylo časově a organizačně náročné předkládat doklady prokazující, že mají nárok na dotaci. Proto jsme se rozhodli zvolit pro ně jednodušší cestu a dotaci budeme nově vyplácet formou sazby na hektar biologicky chráněných plodin nebo kilogram brambor v režimu vysoké jakosti Q CZ," uvedl ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL).


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (3)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jaroslav Řezáč

25.2.2024 08:14
je ještě jedna možnost jak snížit byrokracii, seškrtat dotace.
problém nemáusí být byrokracie, ale množství dotací na kde co, ale zemědělci přece neřeknou, že je moc dotací ale svedou to na byrokracii.
Odpovědět
JK

Jan Kropáč

25.2.2024 12:46
Bez dotací se nevyplatí v zemědělství pěstovat ani chovat nic. Měli bychom však přispívat pouze na takové činnosti, které zlepší stav půdy, aby více zadržovala vodu a nedávat dotace na pěstování tam, kde hrozí eroze. Vůbec ne nepokročilo v příspěvku na budování a udržování mezí a větrolamů, které rozbijí velké celky a v budoucnu připraví stín proti horku a slunci a zmenší výpar.
Pokud půjde vše jak dosud, za 20 let tu máme subtropy, sucho a přívalové deště. Proti tomu nám tato opatření alespoň trochu pomohou.
Odpovědět
Jaroslav Moudřík

Jaroslav Moudřík

25.2.2024 22:03
Mohu poprosit podle jaké metodiky nebo vyhlášky jsou uvedené informace v tomto článku. Dekuji
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist