https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/mze-novela-zakaze-kontaktni-zoo-chovatele-budou-mit-kurz
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

MZe: Novela zakáže kontaktní zoo, chovatelé budou mít kurz

5.3.2019 14:21 | PRAHA (ČTK)
Ministerstvo zemědělství dokončuje novelu zákona na ochranu zvířat proti týrání. Mohla by částečně zabránit neštěstím, jaké se stalo dnes na Vsetínsku. Vládě chce novelu předložit do konce března, sdělil dnes mluvčí ministerstva Vojtěch Bílý. Novela by měla platit od roku 2020. Chovatelé budou muset absolvovat kurz, ministerstvo také chce zákaz "kontaktních" zoo.
 

Jednoho z chovatelů ráno ve Zděchově na Vsetínsku napadl a usmrtil lev. Stalo se to v kotci uvnitř oploceného výběhu, kde muž choval také lvici. Policisté ze zásahové jednotky museli obě zvířata zastřelit.

"Chovatelé šelem v zájmových chovech budou muset absolvovat speciální kurz a noví chovatelé po nabytí účinnosti zákona navíc budou muset své znalosti prokázat. Návrh předpokládá zákaz 'kontaktních zoo', tedy zařízení, kde se lidé můžou, obvykle za poplatek, mazlit se zvířaty. Velká část těchto zařízení nemá licenci zoo," uvedl Bílý. Šelmy se také nebudou smět venčit například na vodítku na veřejných místech. Za porušení zákona bude platit až půlmilionová pokuta.

Již nyní podle něj platí, že chovatelé velkých šelem musí mít povolení veterinářů, které platí na tři roky. "Nově navrhovaná opatření by se týkala všech velkých kočkovitých, medvědovitých a hyenovitých zvířat. Z čeledi psovitých pak vlků a psa hyenovitého," uvedl mluvčí. Nově bude zakázaný fyzický kontakt se zvířaty lidem kromě chovatele a jeho zaměstnanců, veterinárního lékaře nebo lidí zvířata odchytávají a přepravují.

Chovatelé některých šelem také nebudou moci tato zvířata rozmnožovat nebo je přivážet do ČR ze zahraničí. Největší problémy jsou podle mluvčího v neodborných zájmových chovech. Zákazy by se neměly týkat komerčních chovů, ale právě domácích mazlíčků.

Domácí chovatelé šelem, ale také jedovatých hadů, krokodýlů a některých ptáků, jako jsou sovy nebo dravci, budou navíc muset před zahájením chovu zažádat o povolení. Budou k tomu muset mít kolaudační souhlas od stavebního úřadu. S chovem bude muset také písemně souhlasit vlastník pozemku nebo stavby. Rozhodnutí o chovu budou nově veterináři posílat na vědomí obci. Změní se také požadavky na chov některých druhů zvířat.

Jak loni uvedli veterináři, chovatelů šelem chybuje v oblasti pohody zvířat necelá tři procenta. U hospodářských zvířat dlouhodobě chybuje zhruba sedmina hospodářů, u zájmových chovů obecně šlo loni o 22 procent.

Představitelé ministerstva začali o novele mluvit loni, poté co celníci objevili tělo usmrceného tygra a tygří produkty jako masox a tygří víno. Mimo to i sadu varných nádob a forem používaných pro výrobu produktů tradiční asijské medicíny z částí tygřích těl a přes 1,8 milionu korun v hotovosti. Obžalováni byli v tomto případě tři muži, soud rozsudek zatím nevynesl.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jaroslav Štemberk

5.3.2019 20:06
Ano, chov velkých koček v neodborných zájmových chovech by měl být zakázán. V USA k tomu přistoupili již před několika lety. Že to tam pak vedlo i k organizování poplatkových odstřelů v zajetí odchovaných lvů, bych neviděl jako relevantní argument proti zákazu.
Odpovědět

Jaroslav Štemberk

5.3.2019 20:21
Paušální zákaz kontaktních ZOO nepovažuji za nutný, ale měl by být povolen kontakt jen s vybranými druhy a za přesně stanovených podmínek. Musela by rozhodovat odborná kritéria špičkových zoologů specializovaných na dané druhy, nikoli názor majitele, úředníka nebo všeobecného veterináře. Některé druhy jsou přirozeně kontaktní a ani přímý kontakt s člověkem jim nijak nevadí, jiné sice kontakt strpí, ale za cenu, že jsou tím zvířata vystavena silnému stresu.
Odpovědět
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist