https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/mze-obrat-firem-v-biopotravinach-predloni-v-cr-vzrostl-na-11-3-miliardy-kc
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Obrat firem v biopotravinách předloni v ČR vzrostl na 11,3 miliardy korun

28.3.2024 17:35 (ČTK)
K produktům, o které byl největší zájem, patřila káva, čaj, hotové pokrmy včetně dětské výživy nebo doplňky stravy.
K produktům, o které byl největší zájem, patřila káva, čaj, hotové pokrmy včetně dětské výživy nebo doplňky stravy.
Foto | OliBac / Flickr
Obrat společností, které podnikají v biopotravinách, předloni v Česku vzrostl na 11,3 miliardy korun z 10,22 miliardy korun v roce 2021. Z celkové spotřeby potravin ty v bio kvalitě tvořily 1,65 procenta. Ministerstvo zemědělství (MZe) o tom informovalo v tiskové zprávě. Hodnota spotřebovaných biopotravin podle úřadu předloni v Česku dosáhla 6,95 miliardy korun. K produktům, o které byl největší zájem, patřila káva, čaj, hotové pokrmy včetně dětské výživy nebo doplňky stravy.
 

Růst obratu z biopotravin podle MZe částečně způsobila vyšší inflace. "Dle Českého statistického úřadu činila v roce 2022 průměrná míra inflace 15,1 procenta a celkové výdaje za potraviny a nápoje meziročně vzrostly o 9,3 procenta," sdělil v tiskové zprávě úřad. Prodej biopotravin v Evropě podle něj předloni proti roku 2021 klesl o 2,2 procenta.

Na celkovém obratu 11,3 miliardy korun se podle MZe maloobchodní síť podílela 4,74 miliardy korun a e-shopy 1,64 miliardy korun. Dalších 351 milionů korun tvořil přímý prodej, především z farem, a 216 milionů korun veřejné stravování. Z maloobchodní sítě pak supermarkety a hypermarkety prodaly biopotraviny za 2,4 miliardy korun, drogerie za 1,23 milionu korun a v prodejnách zdravé výživy si lidé nakoupili biopotraviny za 643 milionů korun. Z dovozu bylo zhruba 60 procent spotřebovaných biopotravin.

Nejvíce, z 36 procent, se na maloobchodním obratu biopotravin podílela kategorie ostatní zpracované potraviny, kam patří káva, čaj nebo hotové pokrmy a doplňky stravy. S 21 procenty následovala kategorie ovoce a zelenina a mléko a mléčné výrobky tvořily 17 procent z obratu.

Obrat výrobců biopotravin předloni vzrostl o 1,2 procenta na zhruba 5,5 miliardy korun. V Česku bylo na konci roku registrovaných 990 výrobců biopotravin, tedy o 4,9 procenta více než před třemi lety. Nově se registrovalo 86 výrobců a svou činnost jich naopak ukončilo 40. "Ze získaných údajů vyplývá, že z celkového počtu 990 subjektů jich zhruba 28 procent svou činnost v roce 2022 ve skutečnosti vůbec neprovozovalo z důvodu nezájmu spotřebitelů či obchodních partnerů o zamýšlené biopotraviny," sdělil úřad.

Z Česka se předloni vyvezly biopotraviny za 4,36 miliardy korun, což byl nárůst ve srovnání s rokem 2021, kdy tato hodnota dosáhla 4,07 miliardy korun.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist