https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/mze-v-1.kole-zadosti-o-investicni-dotace-ziska-podporu-vetsina-malych-farem
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

MZe: V 1. kole žádostí o investiční dotace získá podporu většina malých farem

6.10.2023 10:29 | PRAHA (ČTK)
Licence | Volné dílo (public domain)
Foto | U.S. Department of Agriculture / Flickr.com
V prvním kole žádostí o investiční dotace v Programu rozvoje venkova získá podporu většina projektů drobných farmářů. Celkem žádaly firmy o dotace za téměř deset miliard korun, rozdělí se 4,9 miliardy korun, uvedlo ministerstvo zemědělství (MZe). Podporu podle něj získají také všechny projekty zaměřené na dobré životní podmínky v chovech nosnic, a to s ohledem na zákaz klecových chovů od roku 2027. Například u chovů prasat nebo skotu naopak uspěla jen zhruba pětina žádostí.
 

Z celkem 1027 žádostí na projekty v živočišné výrobě uspělo 81 procent žadatelů, kteří splňují podmínku projektů do dvou milionů korun a jedná se firmy do 150 hektarů. V rostlinné výrobě doporučil Státní zemědělský intervenční fond (SZIF) ke schválení 71 procent žádostí.

Fond také doporučil k získání podpory většinu projektů na investice do zpracování zemědělských produktů pro malé a střední podniky. Jsou mezi nimi investice například do sýrárny, zpracování chřestu, modernizace vinařství nebo stavby bouráren. Podporu získá i všech 25 přihlášených velkých firem jako je Rabbit Trhový Štěpánov, což je jeden největších zpracovatelů masa, nebo například Polabské mlékárny a společnost Madeta.

Podle ministerstva investiční projekty větších podniků a žádosti na chovy prasat, skotu nebo drůbeže získají rovnoměrně rozloženou podporu tak, aby úspěšnost žadatelů byla rovnoměrná.

Chovatelé prasat v prvním kole žádostí vesměs neuspěli, upozornil jejich svaz. "Z 80 podaných projektů bylo k realizaci doporučeno jen 18. To představuje pouhých 23 procent a nejnižší podíl doporučených projektů ze všech sektorů. Srovnatelně na tom je už jen rostlinná výroba se stejným procentem," uvedl. Svaz chce o výsledcích prvního kola žádostí s MZe jednat.

Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) uvedl, že podpora malých projektů a rovnoměrné rozložení podpor je dobrá zpráva pro posílení konkurenceschopnosti podniků. "Zaměřili jsme se také na podporu investic v menších podnicích, u kterých je velký potenciál rozvoje a je pro ně obtížnější získat hotovost na rozšíření svého podnikání," doplnil.

SZIF přijal na investiční projekty celkem 4371 žádostí za deset miliard korun. Ze státního rozpočtu a peněz z EU se tedy pokryje zhruba polovina.

V celém dotačním programu, který spravuje SZIF, se dohromady na investiční i neinvestiční projekty zaregistrovalo 5632 žádostí v hodnotě 13,3 miliardy korun. Podle MZe podporu získá 3300 projektů. Peníze žadatelé dostávají až po realizaci projektů, které musí dokončit zpravidla do dvou let od podpisu dohody se zemědělským fondem.

"Žadatelé, kteří se se svými projekty umístili pod čarou pro doporučení, budou mít další příležitost v příštím roce na podzim. Vyplní pouze novou žádost a projektovou dokumentaci, stavební povolení i další potřebné podklady, pokud budou platné, nemusí znovu obstarávat. Budou tak dříve a lépe připravení," uvedla ředitelka Sekce projektových opatření SZIF Kateřina Adamcová.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

PB

Petr Blažek

7.10.2023 13:37
Na tomto příkladu je krásně vidět nesmyslnost systému rozdávání dotací.
Ministerstvo přijalo žádosti za deset miliard a rozděluje pouze 4,5 miliardy.
Úředníci, ne zákazníci, rozhodují o tom, která investice je ta správná.
Podstatně férovější, když už chci podpořit rozvoj a investice, jsou státem garantované úvěry přes takzvaný garanční fond. Zde si každý žadatel musí s bankou vyjasnit smysluplnost svého počínání a to je ta největší jistota, že se nebude státními dotacemi mrhat.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist