https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/mzp-2016-kotlikova-revoluce-a-nova-pravidla-pro-narodni-parky
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

MŽP 2016: Kotlíková "revoluce" a nová pravidla pro národní parky

29.12.2016 01:41 | PRAHA (ČTK)
Ministr pochválil rozjezd dotací na výměnu starých kotlů, v rámci nichž zamířily tři miliardy korun pro více než 23 tisíc žádostí o nové ekologické kotle. Podle ochránců přírody ale nové domácí kotle na uhlí fixují závislost domácností na špinavém a do budoucna nejistém zdroji vytápění
Ministr pochválil rozjezd dotací na výměnu starých kotlů, v rámci nichž zamířily tři miliardy korun pro více než 23 tisíc žádostí o nové ekologické kotle. Podle ochránců přírody ale nové domácí kotle na uhlí fixují závislost domácností na špinavém a do budoucna nejistém zdroji vytápění
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Dotace na výměnu starých kotlů, nová pravidla pro péči o národní parky i kontroly toho, jak lidé doma topí, nejen za těmito kroky letos stálo ministerstvo životního prostředí. Ministr Richard Brabec (ANO) hodnotí jako úspěch čerpání evropských dotací i novinky v programu Nová zelená úsporám, kde se otevřely kontinuální výzvy pro rodinné domy i pražské bytovky. Podle nevládních organizací se ale do voleb možná nestihne dokončit antifosilní zákon a návrh odpadového zákona podle nich nedostatečně podporuje recyklaci odpadu. Příprava jeho paragrafového znění navíc nabírá zpoždění, ještě o něm nejednala vláda.
 

"Osobně mě velmi těší schválení novely zákona o ochraně přírody a krajiny, která více otevře národní parky lidem. A také schválení novely zákona o ochraně ovzduší, která dá od 1. ledna 2017 obcím do ruky účinný nástroj pro vymáhání práva vůči notorickým čmoudilům, kteří otravují okolí," řekl ČTK Brabec v bilanci. Ekologům ale vadí, že MŽP nepodpořilo návrhy pro jasné datum na rozšíření divočiny v národních parcích, souhlasí naopak s kontrolami domácích kotlů, které omezí ilegální spalování odpadu.

Ministr pochválil rozjezd dotací na výměnu starých kotlů, v rámci nichž zamířily tři miliardy korun pro více než 23 tisíc žádostí o nové ekologické kotle. Podle ochránců přírody ale nové domácí kotle na uhlí fixují závislost domácností na špinavém a do budoucna nejistém zdroji vytápění.

Ministerstvo dokončilo starý operační program, který se v minulosti potýkal s problémy. Hrozilo, že bude za rok 2014 a 2015 muset do Bruselu vrátit až 18 miliard korun, díky stabilizačním opatřením se peníze ale dočerpaly k nule, oznámil dnes Brabec. Česko už v roce 2013 přišlo o 7,5 mld. Kč, které se vracely.

Za neúspěch Brabec osobně považuje novelu zákona o vodách s nastavením postupného srovnání cen za odběr povrchové a podzemní vody. Odborná debata o cennosti podzemních vod se podle něj v rámci přípravy předvolebních gulášů koaličních partnerů svezla k populismu, ke škodě ochrany toho nejcennějšího - vody, konstatoval.

Vláda letos schválila pařížskou klimatickou úmluvu, kterou ještě musí ratifikovat prezident, také koncept antifosilního zákona a návrh Politiky ochrany klimatu ČR. "Tyto tři kroky jasně říkají, že budoucnost české ekonomiky je ve snižování závislosti na fosilních palivech," komentoval expert asociace ekologických organizací Zelený kruh Daniel Vondrouš. Návrh antifosilního zákona však ještě není připravený a je možné, že ho Parlament nestihne do voleb ani schválit.

Vládou v prosinci prošla novela zákona o posuzování vlivů chystaných projektů na životní prostředí (EIA). Podle Brabce zrychlí přípravu staveb a stovky menších projektů nebudou muset procesem EIA vůbec projít, aniž by se ovlivnilo životní prostředí. Podle Vondrouše však vláda se souhlasem MŽP navrhla omezit účast občanů na rozhodování o stavbách s vážnými dopady na životní prostředí. Ministerstvo v těchto týdnech také vydalo ověřovací stanoviska k pěti z devíti prioritních dopravních staveb, které určila vláda. Mají výjimku a nemusí se u nich opakovat celý proces EIA. "U zbylých je vydáme do konce ledna," dodal Brabec.

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
Šárka Mrázová
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk

Všechny komentáře (1)

Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

MM

Milan Milan

29.12.2016 19:38

Skvělé, ake co běhá po netu asi ministra nepotěší: copy " Tak fajn... Co si ještě nevymyslí... Revize kotle (800-1500). revize komína (800), v elektřině platím nesmyslné větráky či slunce, ve vodě Francouze, v tabáku neziskovky. Uhlí už je dneska drahé jako svině, a je čím dál horší, cenu dřeva vyšroubovali na šílenou výšku kvůli nesmyslným štěpkám pro Skopčáky. Zakázali mi kouřit v hospodě, vnitráci mě sledují na internetu, kdekdo mě může udat za cokoli, všude mě sledují kamery. Kdekdo mi může vlézt do baráku na kontrolu bůhvíčeho, když chci jet někam autobusem, tak abych si na tu cestu šetřil, platím na auto pojistku, dálniční známku, kontrolu u doktora, technickou, teď i nějakou pokutu, mám nařízené pneumatiky, spoustu vyba vení, které musím nesmyslně měnit. K doktorům musím dojíždět a když jdu do lékárny, tak se nestačím divit. V krámě kupuji jedovaté potraviny, výrobky nikdo neopravuje, všechno se vyhazuje. Na baráku, který jsem koupil za zdaněné peníze, musím stejně platit daň státu, pojištění, a musím ho z něčeho udržovat, aby mi nespadl na palici. Kamkoli vlezu na úřad, platím nějaké poplatky, a ještě na mě čumí jak na otravný hmyz. Halík, Janda, Schwarzenberg a řada dalších darmojedů, které platím, ze mě dělají venkovského burana a nevzdělaného pitomce...A mohl bych pokračovat...
A kdekdo se mi snaží vnutit, že můj největší nepřítel je Rusák.... Hovno... Můj největší nepřítel je tenhle stát a jeho politici....Žádný Rusák, žádný soused, žádný normální člověk mě tak zavile nepronásleduje a neokrádá tak, jako tenhle náš doby...." je mi líto, ale to nevyznívá jako pochvala pro fungování současné koalice. Ministr by měl být méně pyšný a víc poslouchat své voliče....

Odpovědět
reklamaBlíž přírodě

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist