https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/mzp-da-350-milionu-korun-na-dalsi-vysadbu-listnacu-vyzvu-spusti-v-srpnu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

MŽP dá 350 milionů korun na další výsadbu listnáčů, výzvu spustí v srpnu

23.7.2021 00:41 | PRAHA (ČTK)
"Ucházet se o příspěvek mohou místní organizace, úřady, firmy, školy, komunity, spolky, skupiny aktivních lidí i jednotlivci. Jediné zásadní kritérium, které musí žadatel splnit, je prokázat legitimní vztah k místu výsadby," uvedl ředitel Státního fondu životního prostředí ČR Petr Valdman.
"Ucházet se o příspěvek mohou místní organizace, úřady, firmy, školy, komunity, spolky, skupiny aktivních lidí i jednotlivci. Jediné zásadní kritérium, které musí žadatel splnit, je prokázat legitimní vztah k místu výsadby," uvedl ředitel Státního fondu životního prostředí ČR Petr Valdman.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Na další sázení listnatých stromů v městech a obcích nabídne ministerstvo životního prostředí (MŽP) 350 milionů korun. Vedle individuální výsadby úřad nově podpoří i velké výsadbové projekty. Příjemci dotace však musí zajistit také vysazení dalších listnáčů, financované z jiných zdrojů. O oba typy dotací si zájemci mohou požádat od 2. srpna, uvedla za MŽP Dominika Pospíšilová v tiskové zprávě.
 

Během posledních dvou let resort dotací podpořil výsadbu 70 000 stromů. Původně vyčleněných 200 milionů korun z Národního programu životní prostředí letos na jaře navýšil o dalších 100 milionů. Současná dotace pochází ze stejného programu.

"Každý, kdo má chuť a příležitost sázet, ať nezaváhá," uvedl ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). "Míra naší podpory bude i tentokrát až stoprocentní a zájemcům jako vždy zafinancujeme nejen nákup materiálu a výsadbu, ale i následnou péči o nové stromy," dodal.

V srpnu letošního roku podle něj příjem žádostí začne a pokud se alokace nevyčerpá dřív, výzva skončí na konci roku 2023. "Malé výsadby mohou od nás získat podporu na projekt maximálně ve výši 250 tisíc korun, u velkých výsadeb to bude až pět milionů korun. U nich navíc chceme znásobit naši snahu a budeme od organizací požadovat navýšení sumy na výsadbu v poměru minimálně 1:1 vůči naší podpoře," uvedl Brabec.

Na individuální výsadby resort dá 200 milionů korun. Dobrovolníci budou moci listnáči osadit veřejně přístupná místa měst a obcí v zástavbě i v okolí. Příspěvek cílí i na zasazení listnáčů v uzavřených vnitroblocích a společných dvorech bytových domů.

"Ucházet se o příspěvek mohou místní organizace, úřady, firmy, školy, komunity, spolky, skupiny aktivních lidí i jednotlivci. Jediné zásadní kritérium, které musí žadatel splnit, je prokázat legitimní vztah k místu výsadby," uvedl k tomuto typu příspěvku ředitel Státního fondu životního prostředí ČR Petr Valdman. Fyzické osoby se prokážou trvalým bydlištěm, nájemní smlouvou nebo vlastnictvím pozemku v lokalitě. U právnických osob úřad žádá informace o sídle, působnosti či vlastnictví pozemku v místě výsadby.

Pro velké výsadby je vyčleněno 150 milionů korun. O dotace si mohou požádat neziskové organizace a Místní akční skupiny, které mají zkušenost se sázením stromů. Příspěvek lze rozdělit formou grantů dalším koncovým příjemcům. Příjemci grantů podle resortu mohou použít k doplnění financí například dary soukromých společností, příspěvky státních podniků i fyzických osob nebo zdroje ze zahraničí. Vedle veřejných prostranství lze výsadby zaplacené touto dotací provést i v komunitně využívaných vnitroblocích.

Příjemci obou typů dotací také musí registrovat provedenou výsadbu do mapy na webu iniciativy Sázíme budoucnost. Iniciativa si klade za cíl vysadit v Česku během pěti let deset milionů stromů. Zatím v ní bylo vysazeno 1,106.331 stromů.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jaroslav Řezáč

23.7.2021 09:53
jen se domnívám, že lesy by měli obsahovat i keře a ovocné stromy...z něčeho ty zvířata by měli být živi.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist