https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/mzp-da-40-milionu-na-pobyty-pro-deti-kvuli-znecistenemu-ovzdusi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

MŽP dá 40 milionů na pobyty pro děti kvůli znečištěnému ovzduší

11.9.2019 00:26 (ČTK)
Školy a školky z oblastí s nejvíce znečištěným ovzduším mohou žádat o dotace na ozdravné pobyty dětí. / Ilustrační foto
Školy a školky z oblastí s nejvíce znečištěným ovzduším mohou žádat o dotace na ozdravné pobyty dětí. / Ilustrační foto
Školy a školky z oblastí s nejvíce znečištěným ovzduším mohou žádat o dotace na ozdravné pobyty dětí. Ministerstvo životního prostředí (MŽP) na to v nové výzvě vyčlenilo 40 milionů korun. Úřad o tom informoval v dnešní tiskové zprávě. Resort chce podle ministra Richarda Brabce (ANO) přispět nejen ke zmírnění negativního dopadu znečištěného ovzduší na zdraví dětí, ale i k rozvoji jejich environmentálního povědomí. O dotaci lze žádat od 1. října do konce letošního roku nebo do vyčerpání peněz.
 

"V aktuální výzvě navazujeme na sérii předchozích výzev, v nichž jsme na pobyty dětí v přírodě přispěli 104 miliony korun. Za čerstvým vzduchem díky naší podpoře vyjelo již 43.083 dětí ze 441 škol a školek a další tisíce dětí se již nyní mohou těšit," uvedl Brabec s tím, že z národních zdrojů resort ozdravné pobyty podporuje od roku 2010.

Nově dotaci mohou využít nejen děti navštěvující předškolní zařízení a základní školy, ale také nižší stupně víceletých gymnázií. "Pro maximální ozdravný účinek musí probíhat minimálně pět dní v oblastech s vyhovující kvalitou ovzduší, během nich by děti měly být v co nejintenzivnějším kontaktu s přírodou," dodal ministr. Seznam oblastí se zhoršenou kvalitou ovzduší zájemci najdou na webu Národního programu Životního prostředí.

Úřad požaduje, aby se při pobytu konal environmentální výukový program pod vedením odborného lektora alespoň šest hodin denně. Nově je délka ekologické výuky základním hlediskem pro výpočet finální výše příspěvku. "Pořadatel má nárok na 70 korun na hodinu ekologického programu na žáka za den. To při povinné šestihodinové časové dotaci představuje 420 korun na žáka denně, ale částka se může navýšit v závislosti na skutečné délce ekologického programu," uvedl Petr Valdman, ředitel Státního fondu životního prostředí. Škola či jiný žadatel tak může získat celkově od státu až 400.000 korun.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

PB

Pavel Baťa

12.9.2019 06:38
to je fajn ale co tak třeba dělat prevenci místo represe?!
Odpovědět
VH

Vladimír Hošek

12.9.2019 11:35
To je hrůza toto vědět, kam až sociální inženýrství dospělo. Předpokládám, že Ti lektoři (vymývači mozků) jsou pečlivě vybráni a že někomu vybranému odvádějí patřičný desátek.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist