https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/mzp-da-temer-miliardu-na-kanalizace-cistirny-nebo-zdroje-vody
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

MŽP dá téměř miliardu na kanalizace, čistírny nebo zdroje vody

12.11.2018 00:10 (ČTK)
Na vybudování kanalizací či čistíren odpadních vod, zajištění zdrojů pitné vody či pořízení vozů na alternativní pohon vyčlenilo ministerstvo životního prostředí dotaci 975 milionů korun z prostředků Státního fondu životního prostředí. / Ilustrační foto
Na vybudování kanalizací či čistíren odpadních vod, zajištění zdrojů pitné vody či pořízení vozů na alternativní pohon vyčlenilo ministerstvo životního prostředí dotaci 975 milionů korun z prostředků Státního fondu životního prostředí. / Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Na vybudování kanalizací či čistíren odpadních vod, zajištění zdrojů pitné vody či pořízení vozů na alternativní pohon vyčlenilo ministerstvo životního prostředí (MŽP) dotaci 975 milionů korun z prostředků Státního fondu životního prostředí. Peníze získá 113 projektů ze sedmi výzev Národního programu Životní prostředí. Resort o tom informoval v páteční tiskové zprávě.
 

Výstavba kanalizací a čistíren odpadních vod byla dosud podporována jen z evropského Operačního programu Životní prostředí. Budování nové kanalizace mají v plánu například ve Frýdku-Místku, který obdržel dotaci 143 milionů korun. V Bouzově na Olomoucku, Pětihostech ve Středočeském kraji či v Košticích na Ústecku rozšíří stokovou síť a případně vybudují čistírnu odpadních vod.

Peníze nedostanou jen vodohospodářské projekty, neboť 81 milionů korun resort alokoval pro záležitosti využívající netradiční technologie. Jde například o dynamické řízení veřejného osvětlení v Sušici, startovací byty v bývalých kasárnách v Litoměřicích nebo distribuční síť tepla a elektřiny s inteligentním řídícím systémem, kterou plánují v Budišově nad Budišovkou v Moravskoslezském kraji.

"Úsporné ekologické vytápění a dodávka elektřiny do základní školy, kulturního domu a městského úřadu budou postaveny na bázi 'smart grid', tedy inteligentní sítě s regulací výroby a spotřeby elektrické energie v reálném čase. Síť bude navíc doplněna o fotovoltaickou elektrárnu," píše se ve zprávě. Energie se bude ukládat také do baterií a využije se pro dobíjení elektrododávky.

Dotace 32 milionů korun na pořízení vozů na alternativní pohon pak byla schválena 70 žadatelům. "Díky této částce se pořídí celkem 86 vozidel na alternativní pohon, konkrétně jde o 74 elektromobilů, čtyři hybridy a osm vozidel na CNG. Ekologicky tak budou jezdit v dalších městech, ale i v řadě menších obcí," uvedl ředitel Státního fondu životního prostředí Petr Valdman.

Další peníze jsou vyčleněny na posílení zdrojů pitné vody, propojení vodovodů nebo vyhledání nových zdrojů vody. Kromě dotací resort schválil i zvýhodněné půjčky v objemu 290 milionů korun na kofinancování projektů z Operačního programu Životní prostředí.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

 


Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist