https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/mzp-o-kotlikovou-dotaci-do-konce-srpna-pozadalo-temer-17.000-domacnosti
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

MŽP: O kotlíkovou dotaci do konce srpna požádalo téměř 17 000 domácností

2.9.2022 01:54 (ČTK)
MŽP letos nabídne krajům další peníze na pokračování programu.
MŽP letos nabídne krajům další peníze na pokračování programu.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Téměř 17 000 domácností požádalo o příspěvek na výměnu starého kotle v programu kotlíkových dotací pro nízkopříjmové skupiny obyvatel. Obnos žádostí přesáhl 2,5 miliardy korun. Za ministerstvo životního prostředí (MŽP) to sdělila Dominika Pospíšilová. Příjem žádostí ve čtvrtém kole programu, které bylo cílené výhradně na chudší domácnosti, začal letos na jaře a skončil k 31. srpnu. MŽP letos nabídne krajům další peníze na pokračování programu.
 

Lidé mohli žádat o dotaci na výměnu starého kotle za kotel na biomasu či tepelné čerpadlo. Dotaci na plynový kotel bylo možné získat jen tehdy, pokud si ho domácnost pořídila či závazně objednala do konce dubna. Podporu plynových kotlů MŽP omezilo na jaře v důsledku dopadů války na Ukrajině.

Ministryně životního prostředí Anna Hubáčková (KDU-ČSL) sdělila, že během podzimu hodlá resort vypsat další výzvu pro kraje v Česku, které zajistí pokračování programu. Z evropských fondů má jít na kotlíkové dotace pro chudší domácnosti celkem přes pět miliard korun.

Dotace v tomto kole mohli získat jen žadatelé, u nichž průměrný roční čistý příjem na člena domácnosti v roce 2020 nepřesáhl 170 900 korun. Žádat o dotaci mohli také senioři nebo lidé, kteří pobírají invalidní důchod. Žádat bylo možné o peníze na výměnu kotlů první a druhé emisní třídy. Na tepelná čerpadla bylo možné získat až 180 000 korun, na kotle na biomasu 130 000 korun a v případě plynového kondenzačního kotle maximálně 100 000 korun. Dotace se nevztahuje na výměnu plynových kotlů. Tato etapa kotlíkových dotací mohla domácnostem pokrýt až 95 procent nákladů, jejím specifikem také je, že předem lze získat až 60 procent částky.

Podle údajů MŽP bylo podáno nejvíce žádostí v Moravskoslezském kraji - a to 2995 s požadavkem přes 436 milionů korun. Na druhém místě je Středočeský kraj s 2067 žádostmi na celkový obnos přesahující 332 milionů korun. Následuje Zlínský kraj, kde lidé podali 2045 žádostí za více než 293 milionů korun.

S plánem na dotace pro domácnosti s nižším příjmem přišlo ministerstvo životního prostředí už v minulém volebním období pod vedením Richarda Brabce (ANO). Domácnosti s běžnými a vyššími příjmy mohou získat příspěvek na nový zdroj tepla z programu Nová zelená úsporám (NZÚ), ale jen do 50 procent nákladů. Navíc se jim dotace vyplatí až po pořízení zařízení. "V NZÚ jsme přijali 49 000 žádostí na výměnu kotle s celkovou výší dotace 9,6 miliardy korun. Přitom zrealizováno a proplaceno je 11.000 žádostí s dotací 1,6 miliardy korun," sdělila Hubáčková k dosavadnímu stavu.

Letos v dubnu vláda posunula termín zákazu provozu starých kotlů na uhlí o dva roky, na 1. září 2024. Původně měl začít platit jejich zákaz dnešním dnem.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist