Copernicus: Kouř z kanadských požárů znečišťuje ovzduší i nad Evropou

První oblak kouře ve vyšších vrstvách atmosféry překročil oblast Středomoří 18. a 19. května a podle dostupných informací se dostal až do Řecka a východního Středomoří. Druhý, mnohem rozsáhlejší kouřový chuchvalec překročil Atlantik v posledním květnovém týdnu a 1. června dorazil do severozápadní části Evropy. V nadcházejících dnech se očekává příliv dalších oblaků kouře nad evropský kontinent.
Podle předpovědí systému CAMS (Copernicus Atmosphere Monitoring Service) se neočekává, že by přenos kouře měl výraznější dopad na kvalitu ovzduší v přízemní vrstvě, jelikož tyto epizody probíhají převážně ve vyšších nadmořských výškách. Typickým projevem je spíše mlhavější obloha a výraznější červené či oranžové západy slunce.

Mark Parrington, vedoucí vědecký pracovník služby Copernicus pro monitorování atmosféry, k situaci uvedl: „Lesní požáry jsou v boreálních lesích běžným jevem od jara do letních měsíců. Naše data ukazují, že centrální oblasti Kanady zažily až do začátku června několik velmi intenzivních týdnů z hlediska emisí z požárů. Skutečnost, že můžeme sledovat přenos kouře až do Evropy, odráží rozsah těchto požárů a jejich dopady v oblastech jako Manitoba a Saskatchewan. V rámci systému CAMS sledujeme události tohoto typu, abychom lépe porozuměli jejich vlivu na atmosféru a kvalitu ovzduší v regionálním i globálním měřítku.“
Od začátku dubna navíc zuří rozsáhlé lesní požáry také v ruském Dálněvýchodním federálním okruhu. Nejvýznamnější požáry byly zaznamenány v Burjatské republice a Zabajkalském kraji, východně od jezera Bajkal. Emise uhlíku v této oblasti jsou od začátku dubna nejvyšší za dané období od roku 2018 a dosahují přibližně 35 megatun. Předpovědi CAMS z poloviny května ukázaly, že rozsáhlé kouřové chuchvalce ze Zabajkalského kraje směřují k severovýchodní Číně a severnímu Japonsku, přičemž další oblak se šíří až do oblasti vysoké Arktidy.
Další informace o emisích z těchto požárů najdete v článku o monitorování CAMS.
reklama