https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/mzp-prestalo-posuzovat-d43-silnicari-se-na-ni-chystaji-znovu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

MŽP přestalo posuzovat D43, silničáři se na ni chystají znovu

16.2.2018 09:49 | BRNO (ČTK)
Stavba D43, která nakonec nemusí být ani dálnicí, ale například jen převážně čtyřpruhovou silnicí první třídy, se léta odsouvá. V roce 2016 vznikla studie pro úsek od D1 ke Svitávce a nyní si nechává kraj zpracovat studii pro brněnskou aglomeraci, z níž má vzejít trasa nové komunikace. / Ilustrační foto
Stavba D43, která nakonec nemusí být ani dálnicí, ale například jen převážně čtyřpruhovou silnicí první třídy, se léta odsouvá. V roce 2016 vznikla studie pro úsek od D1 ke Svitávce a nyní si nechává kraj zpracovat studii pro brněnskou aglomeraci, z níž má vzejít trasa nové komunikace. / Ilustrační foto
Ministerstvo životního prostředí přestalo po deseti letech posuzovat vlivy na životní prostředí u stavby severní části dálnice D43 mezi Svitávkou na Blanensku a Starým Městem na Svitavsku, kde se má D43 v budoucnu napojit na dosud nepostavenou část dálnice D35. Vyplývá to z dokumentu na portálu EIA. Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) dlouho na další přípravě D43 nepracovalo kvůli nesouladu s územně-plánovacími dokumenty. Nyní chystá stavbu de facto od začátku a pro daný úsek je zadaná studie, která řeší, zda nepostačí dvoupruhová silnice, řekl ve středu ředitel brněnského závodu ŘSD David Fiala.
 

ŘSD mělo podle deset let starého rozhodnutí ministerstva porovnat danou trasu s alternativním vedením silnice na Svitavy. V současnosti je už zřejmé, že silnice povede ve stopě kdysi plánované takzvané Hitlerovy dálnice. "V létě by se měla studie dokončit. Intenzita dopravy v tomto úseku není nijak vysoká, proto se řeší, jaká kategorie silnice by zde mohla vzniknout. Může to být zatím jen dvoupruh připravený na stavbu čtyřpruhu," řekl Fiala. Na základě studie je možné opět zahájit proces EIA.

Stavba D43, která nakonec nemusí být ani dálnicí, ale například jen převážně čtyřpruhovou silnicí první třídy, se léta odsouvá. Fiala připouští, že i když se začne stavět severní úsek od Svitávky dříve, v nejproblematičtější a nejzatíženější části kolem brněnské aglomerace, tedy mezi dálnicí D1 a Kuřimí, to nic nevyřeší.

V roce 2016 vznikla studie pro úsek od D1 ke Svitávce a nyní si nechává kraj zpracovat studii pro brněnskou aglomeraci, z níž má vzejít trasa nové komunikace. Na jejím základě se budou aktualizovat Zásady územního rozvoje Jihomoravského kraje nejdříve ve druhé polovině roku 2020. Až poté bude možné komunikaci projekčně a majetkově připravovat.

Studie z roku 2016 říká, že vést územím dálnici přináší určité výhody, avšak také řadu negativ, a to právě v nejproblémovějším území od Kuřimi k D1, kde komunikace povede buď přes Brno, nebo okolo Brna. "Studie proto doporučuje, aby se další přípravné práce zabývaly i otázkou zvážení jiných kategorií, než je komunikace dálničního typu. Studie prokázala, že stavba kapacitní silnice první třídy, rozumějme pozemní komunikaci s mimoúrovňovými křižovatkami, omezeným přístupem a proměnným, převážně čtyřpruhovým šířkovým uspořádáním, v některých úsecích místo plnohodnotné dálnice, by umožnila zabezpečit lépe obsluhu území," uvedl mluvčí ŘSD Jan Studecký.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
Zdeněk Meitner
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž příroděPražská EVVOluce

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist