https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/mzp-vycleni-na-zatepleni-a-renovace-verejnych-budov-dalsi-miliardu-korun
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

MŽP vyčlení na zateplení a renovace veřejných budov další miliardu korun

28.6.2024 00:37 | PRAHA (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Miliardu korun vyčlení ministerstvo životního prostředí (MŽP) na zateplení a renovaci veřejných budov. Cílem je výrazně snížit spotřebu energií ve veřejném prostoru. Osmá výzva z operačního programu Životní prostředí by měla být mířená na opravu a zateplení například škol, nemocnic či kostelů, řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL).
 
MŽP se podle něj úsporná opatření u veřejných budov snaží podporovat dlouhodobě. Úřad momentálně eviduje žádost o dotace u více než 900 projektů v hodnotě přes 13 miliard korun. O podporu z nové výzvy bude možné začít žádat od 1. července.

"Řada budov už úsporných je, mnohé další ale renovaci ještě potřebují. Utvrzuje nás v tom i obrovský zájem z řad žadatelů, za který jsme velmi rádi. Obce a další instituce si uvědomují, že taková investice se dlouhodobě vyplácí. Ať se energetické úspory týkají hasičské stanice na vsi, pečovatelského domu ve městě nebo velkého úřadu v Praze, vždy je to přínos pro životní prostředí a komunitu jako takovou, řekl Hladík.

Žadatele mohou podle ředitele Státního fondu životního prostředí Petra Valdmana získat různou výši podpory v závislosti na rozsahu renovace. MŽP uhradí až polovinu výdajů, pokud rekonstrukce uspoří 30 a více procent primární energie z neobnovitelných zdrojů. V případě, že opravy a zateplení pomohou ušetřit až 40 procent energií, může dotační podpora činit až 60 procent celkových výdajů. Kromě zateplení a výměny kotlů se podpora může čerpat také například na instalaci fotovoltaiky.

V předešlé výzvě si o dotační podporu zažádala například Československá husitská církev na pražském Žižkově. Sedm milionů korun získalo na opravy a zateplení od MŽP duchovní a kulturní centrum Žižkostel na náměstí Barikád. Rekonstrukce budovy z dvacátých let minulého století stála podle provozní ředitelky Táni Vozkové celkem 81 milionů korun. Kromě dotace od MŽP centrum získalo dále 30milionovou dotaci z operačního programu pól růstu a zbytek doplatili z vlastních zdrojů. Peníze byly využity na zateplení, výměnu oken, náhradu starého kotle na tuhá paliva za plynový kotel a například instalace vzduchotechniky. Rekonstrukce podle Vozkové sníží náklady centra ročně přes 100.000 korun.

MŽP už březnu v tiskové zprávě také informovalo, že na podporu energetických úspor veřejných budov vyčlení 700 milionů korun. Z dotace se podpoří modernizace gastronomických provozů a prádelen v sektoru školství, zdravotnictví a v sociálních službách. Výměna staré techniky za novou by měla podle úřadu zvýšit energetickou úspornost provozoven a zároveň zlepšit jejich účinnost.

Zatímco MŽP dotuje renovace a zateplení stávajících budov, ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) ve svých výzvách chce podpořit výstavbu nových udržitelných a moderních veřejných budov. V únoru resort v tiskové zprávě informoval, že vyčlení hlavně pro obce 870 milionů korun na přípravu projektů reagujících na potřebu digitální a zelené proměny v souladu s cíli EU.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist